0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Jak podłączyć żarówkę metahalogenową / wyładowczą do statecznika elektronicznego / balastu?

Jak podłączyć żarówkę metahalogenową?

Jedne z najlepszych żarówek na rynku to żarówki wyładowcze, metahalogenowe. Ich duża wytrzymałość, niski pobór mocy i wysoka jakość, sprawiają że są one polecane na całym świecie w terrarystyce i często dedykowane gadom. Każda żarówka wyładowcza potrzebuje statecznika elektronicznego, zwanego balastem. Firmy wprowadzając produkty opracowały dedykowane stateczniki przeznaczone do odpowiedniej mocy żarówki 35W, 50W, 70W. Podłączenie jej z oryginalnym odpowiednikiem jest proste, wystarczy połączyć odpowiednie kolory przewodów lub użyć szybko-złączek. Wiele osób nie kupuje oryginalnych stateczników z powodu wysokiej ceny, często jest ona wyższa niż zakup samej żarówki metahalogenowej. Ponadto na rynku polskim jest wiele zamienników, które idealnie zastępują oryginały. Zatem jak podłączyć właściwie żarówkę metahalogenową?

Producenci stateczników

Wielką zaletą zamienników jest koszt nieporównywalnie mniejszy z oryginalnymi akcesoriami. Tutaj jednak trzeba się zastanowić czy damy radę samemu podłączyć statecznik. Schematy połączeń ballastów zawsze widnieją na górnej części obudowy. Każdy statecznik jest trochę inny i wielokrotnie zdążają się pomyłki z połączeniami, które powodują spalenie samego urządzenia a w najgorszym przypadku zepsucie żarówki. Poniższe zdjęcia przedstawiają głównych producentów stateczników. Są to m.in. Philips, Powertronic i Osram lub też dedykowane producentów żarówek.

Schemat podłączenia

Przystępując do zakupu statecznika elektronicznego należy sprawdzić ich moc. Musi ona być taka sama jak moc żarówki. Połączenie nie jest skomplikowane.

Najpierw zaczynamy od sprawdzenia schematów:

Oznaczenie LAMPA jest przeznaczone do podłączenia kabli do żarówki

Oznaczenie MAINS oznacza podłączenie do prądu / kontaktu

Oznaczenie w kółku oznacza uziemienie

Zaczynamy podłączanie od “lampy” – piorunek oznacza kabel brązowy – przewód fazowy (L), następne wejście jest to kabel niebieski – przewód neutralny (N) i na końcu podłączamy kabel żółty – przewód ochronny (PE)

Następnie odwzorowujemy połączenie po drugiej stronie – jeśli producent nie opisał połączenia symbolami połączenie jest takie same jak w przypadku “lampy” Natomiast jeśli producent opisał schematami L i N podłączamy odpowiednie kolory.

Niektóre stateczniki posiadają podwójne połączenia MAINS (zdublowany pin), w takim przypadku połączenie należy zacząć od kabla brązowego (L) następnie kabla żółtego (PE) i na koniec kabel niebieski (N) Drugie zdjęcie numerowane wg schematu: (L) – poz. 6 lub 5; (PE) – poz. 4 lub 3; (N) – poz. 2 lub 1  

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem żarówka powinna się zaświecić. 🙂 Należy jednak pamiętać, że żarówki metahalogenowej nie należy wyłączać przed upływem 2h. W procesie rozruchu żarówka stabilizuje się i dopiero po 2h zaczyna spełniać swoją funkcję. Naturalnym procesem rozpalania się żarówki metahalogenowej jest miganie i powolne rozpalanie się źródła światła, często mylone z uszkodzeniem żarówki.

Mam nadzieję, że temat wyczerpałem i komuś pomogłem. Życzę udanej instalacji! Gdyby jednak ktoś się bał prądu i wysadzenia korków w mieszkaniu 🙂 polecam bezpieczne stateczniki na wtyk w komplecie do oprawy od Solar Raptor. Zestawy dostępne również na Turtles.pl

Może to Cię zainteresuje?