0 0,00 

Cart

Brak produktów w koszyku.

View Cart Checkout

Jak zbudować żółwiowe terrarium?

f9d4a1 a3f388f489d545939d48885c54f04a39 mv2 scaled

Ponieważ nie każdy z nas ma możliwość stworzenia zagrody dla żółwi w ogrodzie, musimy w domu zapewnić im miejsce do normalnego funkcjonowania. Z reguły będzie to regał lub szafka, na której postawimy nowe terrarium. Jako, że najczęściej jest to centralny punkt w domu warto, by zbiornik poza żółwiem również prezentował się okazale. Jak zatem zbudować terrarium dla gadów i jakie elementy dekoracyjne dobrać?

terrarium dla gadów
jak zbudować terrarium?

Przede wszystkim zbiornik trzeba zdezynfekować.

Często terraria są świeżo klejone lub zanieczyszczone po poprzednich lokatorach. W związku z tym trzeba pamiętać, aby dobrze je wyczyścić. Po tej czynności możemy przystąpić do budowy.

Ponieważ żółwie najlepiej się czują w zbiornikach o co najmniej jednej ściance osłoniętej, warto pomyśleć o tłach np. z naturalnego korka. Jest to jednocześnie ciekawy element dekoracyjny, który daje efekt przestrzenności w zbiorniku. Na takiej ścianie korkowej możemy przyczepiać gałęzie, korzenie winorośli, żywe rośliny paprocie, oplątwy oraz inne ozdoby w terrarium tj. tykwy, korę kokosową, liany, laski bananowca, łupiny palmy, orzecha. Wszystko zależy od tego w jakim stylu chcemy urządzić nasze terrarium. Oczywiście elementy te możemy wykorzystywać również dla inny zwierząt egzotycznych tj. dla jaszczurek, pająków, żab czy węży. Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie możecie zaopatrzyć się we wszystkie wymienione ozdoby do terrarium.

 

Teraz można przejść do wyboru oprawy i żarówki.

Oba te elementy muszą spełniać normy bezpieczeństwa tzn. wkładka lampy musi być ceramiczna i odporna na ciepło. Moc żarówki dostosowana do maksymalnych parametrów oprawy a szerokość lampy proporcjonalna do wielkości terrarium. Producenci żarówek terrarystycznych podają ilość wytwarzanego promieniowania UV w odległości w cm od zwierzęcia. Należy więc tak umiejscowić lampę, aby jak największa ilość promieniowania docierała do żółwia w strefie suchej, pamiętając o tym, iż powinna być ona skierowana prostopadle do podłoża. 

Kolejny ważny aspekt to podłoże. Trzeba podzielić strefy w terrarium na dwie. Suchą, gdzie żółw będzie się wygrzewać i wilgotną, w której gady schodzą na spoczynek i obniżają temperaturę swojego ciała. Do tego można użyć podłoża niepylącego i utrzymującego wilgotność np. darń, kora piniowa, kokos, olszyna albo humus. Każdy stosuje innego podłoża i żadne nie jest złe pod warunkiem, że nie będzie zbyt drobne. Czasem może dostawać się do przewodu pokarmowego i powodować problemy z wypróżnianiem się. Na wielu rodzajach podłoża można sadzić rośliny, które będą naturalnie rosły i służyły jako dodatkowy pokarm wzbogacając w ten sposób efekt wizualny.

 

Bardzo ciekawym a zaraz ważnym elementem terrarium są kryjówki.

W naturze żółwie w momencie spoczynku zakopują się głęboko w ziemi. Budują nory, chowają się pod krzakami, aby schronić się przed pełnym słońcem, zagrożeniem, szukając jednocześnie wilgoci. W terrarium trzeba zapewnić im podobne warunki. Może być to kryjówka z korka, jaskinia skalna, jaskinia z konglomeratu, gliniane domki, rozsypane sianko lub schronienie stworzone z gałęzi. Tutaj mamy duże pole do popisu i można naprawdę ciekawie w ten sposób urozmaicić wnętrze terrarium.

Dobrze też znaleźć miejsce na miseczki, w których żółwie będą dostawać pokarm oraz wodę. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów estetycznie wykonanych miseczek. Stylizowane są na kamienie, skały lub pnie drzew, świetnie wtapiają się w otoczenie aranżowane na naturalne środowisko. W ten sposób mamy zarówno praktyczny pojemnik na karmę i wodę, jak i oryginalny element dekoracyjny.

Dodatkiem oczywiście będą pomierniki ciepła i wilgotności, które świetnie sprawdzają się w przypadku podzielonych stref. Możemy wybierać w wersjach analogowych lub cyfrowych.

Podsumowując, do hodowcy należy obowiązek przygotowania terrarium, w którym nasz nowy domownik będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Oczywiście ważna jest również wielkość zbiornika oraz wentylacja czego w wysokich akwariach często brakuje. Dlatego przed zakupem żółwia warto najpierw zacząć od kompletowania potrzebnego wyposażenia, by potem cieszyć się widokiem zarówno naszego nowego przyjaciela domu jak i tego gdzie będzie mieszkać!! Mam nadzieje, że wiecie już i macie pomysł jak zbudować terrarium? Jeśli jednak nadal potrzebujecie inspiracji zapraszam na naszego FB tutaj 🙂

Może to Cię zainteresuje?