0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Zestaw dla żółwia wodno-lądowego – czyli jak urządzić terrarium lub akwarium dla żółwia.

akwaterrarium dla żółwia wodno-lądowego zestaw startowy dla żółwia wodno-lądowego

Zestaw dla żółwia wodno-lądowego czyli jak urządzić akwaterrarium?

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem budowy zbiornika?

Każdy żółw wodno-lądowy do prawidłowej hodowli wymaga przygotowania odpowiednio wcześniej zbiornika wodnego. Warto podkreślić, że jest to propozycja dla większości gatunków które mamy w sprzedaży, jeśli jednak potrzebujesz doprecyzować czy wszystkie opisane poniżej elementy będą Ci potrzebne prosimy o kontakt bezpośrednio z nami. Przy zakładaniu zbiornika trzeba zwrócić także uwagę na gatunki lubiące się wspinać, wygrzewać lub pływać!

W osobnych artykułach znajdziesz indywidualne praktyki dotyczące hodowli poszczególnych gatunków, które są związane z indywidualnymi wymaganiami. Jednak w praktyce układ i użycie elementów wyposażenia akwaterrarium będą podobne. 

Co powinien zawierać zestaw dla żółwia wodno-lądowego?

Na wstępie warto podkreślić, że wielokrotnie gotowe małe akwaterraria sprzedawane jako zestaw dla żółwia wodno-lądowego nie nadają się do trzymania ich w zbiorniku. Często brakuje tam odpowiedniego oświetlenia, w których producent zapewnia tylko miejsce na lampę led oraz stosuje zamontowaną na stałe część lądową. Nieodpowiednie są również wielkości takich zbiorników często o mikro-wymiarach, w których żółw wodno-lądowy będzie się bardziej męczyć niż cieszyć z nowego zbiornika. 

Warto też wspomnieć, że najdroższa rzecz o jakiej trzeba pamiętać będzie oświetlenie. Nie warto oszczędzać na tym, aby żółw mógł cieszyć się z dobrych warunków. Dlatego do oświetlenia zbiornika dla żółwia wodno-lądowego proponujemy lampy metahalogenowe. O czym piszemy więcej poniżej.

Jakiej wielkość powinno być terrarium dla żółwia wodno-lądowego?

Każdy gatunek żółwia ma stosunkowo inne wymagania co do wielkości zbiornika. Jednak młode żółwie mogą na starcie mieć mniejsze akwaterraria. Projektując szklane zbiorniki warto zacząć na starcie od wielkości rzędu 60-80cm długości i 40cm szerokości przy wysokości 30-40cm, natomiast dla dorosłych osobników 100cm długość zbiornika to absolutne minimum!

Projektując terrarium dla żółwia wodno-lądowego trzeba wziąć pod uwagę jego wysokość. Powinna być zależna od gatunku, który będzie tam hodowany ze względu niektóre lubią pływać lub a inne się wspinać i wygrzewać.

W przypadku gatunków takich jak Cuora czy Rhinoclemmys akwarium/terrarium powinno składać się z około 50% podłoża i około 50% wody. Poziom wody nie powinien być zbyt wysoki (maks. 1,5krotności długości pancerza).

Jeśli żółwie będą młode, poziom wody w zbiorniku powinien być również bardzo niski (maks. 2krotność długości pancerza z dużą ilością elementów umożliwiających wspinaczkę i odpoczynek). Średnie i duże żółwie wymagają akwarium o długości krawędzi od 120 cm do 200 cm. 

Podłoże do akwaterrarium, które będzie najlepsze?

Jako podłoże dla żółwi polecamy piasek, nie zawsze musi to być drogi akwariowy czasem wystarczy poszukać piasku kwarcowego (np. do piaskownicy) o niskiej gradacji, można wtedy sporo zaoszczędzić. Jeśli jednak szukasz podłoża do mniejszych zbiorników polecamy małe worki, które dostaniesz również u nas na turtles.pl w dobrej cenie. Można stosować jeszcze żwirek akwariowy, jednak odradzamy go ze względu na ryzyko połknięcia.

Przy urządzaniu zbiornika trzeba pamiętać, że niektóre gatunki żółwi lubią się nawet zakopywać się w podłożu. Przy tego typu gatunkach zdecydowanie jako podłoże należy zastosować piasek lub bardzo drobny żwir.

Rośliny akwariowe, mątwy i szyszki olchy czarnej w terrarium dla żółwia wodno-lądowego

W zasadzie odpowiednie będą wszystkie nietoksyczne rośliny wodne ze sklepu zoologicznego. Co ważne, powinny odpowiadać temperaturze żółwia. Rośliny wodne o grubych łodygach i dużych liściach mogą służyć jako opcje wspinaczkowe lub wyspa. Szczególnie polecamy rośliny szybko rosnące, takie jak wodorosty i rogatki lub różne rośliny pływające także z oczek wodnych.

W terrarium dla żółwia wodno-lądowego super sprawdzi się bluszcz Epipremium lub trawy wodne np. Papirus. Rośnie zarówno w wodzie, jak i na lądzie i czerpie z wody dużo azotanów. Nie można też zapomnieć o szyszkach olchy do zakwaszenia wody, dzięki czemu działają antybakteryjnie. Woda staje się lekko żółtawa, ale żółwiom to wcale nie przeszkadza. Przeciwnie! W przypadku zranienia nie ulega zapaleniu, a szyszki olchy czarnej mogą zapobiegać infekcjom grzybiczym i inwazji pasożytów w wodzie.

Polecamy również kawałek sepii w formie skorupy mątwy. Służy jako naturalne źródło wapna, jest niezbędna i ważna dla żółwi, szczególnie w przypadku dorastania potomstwa.

Jaskinie, kryjówki w akwaterrarium dla żółwia

Żółwie muszą mieć możliwość ukrycia się. Odpowiednie są do tego gliniane doniczki, kłody z korka, naturalne konstrukcje z kamieni lub korzeniami ozdobne. Proste doniczki gliniane mają lekko chropowatą powierzchnię i doskonale sprawdzają się jako jaskinie w akwarium. W tym miejscu warto wspomnieć, że gładkie powierzchnie utrudniają proces osadzania się bakterii, ponadto gładkie powierzchnie również nie nadają się do wspinania. Dlatego szklana szyba jako półka w akwarium jeśli już będzie zamontowana powinna być zaaranżowana czymś chropowatym.

Kłody z korka nie toną i służą jako ląd lub tratwa dla małych żółwi wodnych. Ponadto często służą jako schronienie co zmniejsza u zwierząt stres. Polecamy również korzenie akwariowe. Z korzeni namorzynowych można zbudować piękne jaskinie i element wspinaczki. Mogą pozostać stale zanurzone w wodzie i nie pleśnieją. Ponadto namorzyny tolerują sól, wiecznie zielone gatunki drzew i krzewów występujące na tropikalnych i subtropikalnych wybrzeżach oraz ujściach rzek więc ich korzenie sprawdzą się idealnie w akwaterrarium.

Wyspa dla żółwia wodno-lądowego

Wyspa jest ulubionym miejscem do wygrzewania się przez żółwie. Może ona być wykonana z różnych elementów i ciekawie zaaranżowana w zbiorniku. Można ułożyć kamienie, użyć wspomnianej kłody z korka lub użyć gotowych wyspa w połączeniu z naturalną aranżacją. Należy jednak pamiętać, że jeśli będziecie hodować parę – samice w zbiorniku powinny mieć wyspę zrobioną z ziemi z piaskiem, ziemię lub mieszankę piasku i gleby, która nadaje się do kopania. I tu uwaga (!) Zdarza się że samice, składają jaja nawet jeśli nie mają kontaktu z samcem.

Obok części z piaskiem, powinna znajdować się kora korkowa lub inny element wyspowy, na którym żółw będzie mógł się wygrzewać a także wysuszyć – tu sprawdzi się idealnie żarówka metahalogenowa.

Dla samego samca wystarczy wyspa, która będzie dawała możliwość całkowitego wyschnięcia. Ważne jest, aby obszar lądowy był w 100% suchy. Jednak w przypadku niektórych tropikalnych podgatunków z rodzaju Kinosternon dobrze gdyby dorosły samiec posiadał kawałek lądu z piaskiem, gdyż lubią kopać podczas letniego wypoczynku a taki z pewnością uda się osiągnąć przy odpowiednim naświetlaniu. 

Młode żółwie wodne nie korzystają z zewnętrznych części lądu ani części lądu z piaskiem. Małe kapselki wolą raczej schronić się pod kłodą z korka lub pod naturalnymi roślinami pływającymi nad taflą wody. Korek ponadto zawsze unosi się na wodzie dlatego żółwie w naturalny sposób mogą się na niego wspinać, jeśli poczują się bezpiecznie. Gdy poziom wody jest niski, świetnie sprawdzą się tuby korkowe cięte w pół, przy wyższym poziomie wody niestety wypłyną na powierzchnie.

Jako wyspa ciepła nadadzą się również korzenie namorzynowe. Żółwie lubią wygrzewać się na wystających drzewach, ponieważ drogi ucieczki do wody są bardzo krótkie jednocześnie zbiornik będzie zbliżony do naturalnego.

Oświetlenie w terrarium dla żółwi wodno-lądowych

Lampy metahalogenowe to obecnie najlepsze lampy imitujące naturalne słońce! W zależności od rocznego zapotrzebowania na słońce, rytm dobowy oraz rodzaje żółwi wodnych, lampa ta powinna palić się nad miejscem wygrzewania od 0 do 14 godzin. O ilości świecenia żarówki w ciągu dnia piszemy przy okazji opisu konkretnego gatunku. 

Najlepiej w tym celu sprawdzi się seria Solar Raptor. Pod opisami gatunków znajdziecie informację, jaka moc jest odpowiednia dla Twojego żółwia. Przy czym z reguły przy zbiornikach do 100cm wystarcza żarówki 35W Flood, natomiast do większych raczej będzie potrzebna żarówka 70W. Należy również pamiętać o wymianie żarówek co roku z uwagi na zmniejszający się po tym czasie zakres promieniowania.

Do montażu lampy idealnie sprawdza się uchwyty od firmy Exo terra. Dzięki takiemu rozwiązaniu żarówka zawsze będzie świecić na wyspę ciepła i można regulować jej stopień promieniowania UV poprzez łatwą zmianę wysokości lampy

Jaki filtr zewnętrzny lub filtr wewnętrzny dla żółwia?

Zawsze powinno się zastosować filtry o 2-krotnie większej mocy przelewowej. W praktyce jest to dość ważne, gdyż żółwie wodno-lądowe bardzo szybko brudzą wodę poprzez pozostawianie resztek pokarmu i odchody. Jeśli więc Twój zbiornik ma mniej więcej 300l wody zalecamy użyć filtra o mocy do 600l. Przy czym należy pamiętać, że podmiany wody i tak nie unikniemy, gdyż tylko w ten sposób zachowamy czysty zbiornik. A codzienna filtracja odkłada tą czynność w czasie.

Do stawu, należy stosować filtry o największej mocy, w których przepływ jest odpowiednio większy. Dlatego należy go stosować tylko u dobrych pływaków, takich jak Graptemys, Pseudemys, Trachemys itp. Dobrze też jeśli filtry mają wbudowany sterylizator UV, dzięki czemu będzie znacznie mniej glonów!

Zestaw dla żółwia wodno-lądowego wzbogacony o światło dzienne LED w akwaterrarium

Najnowsze badania w terrarystyce wykazały, że „tanie” lub zwykłe paski LED oślepiają żółwie. Dlatego najlepiej stosować taśmy LED z emisją UVA. Do tego idealnie sprawdzi się SolarRaptor SunStrip 35 Reptile w połączeniu z CON1 można stworzyć efekt wschodu i zachodu słońca. Potrzebny jest odpowiedni zasilacz (DRV) i opcjonalnie odpowiedni uchwyt. Oświetlenie dzienne i lampy metalohalogenkowe polecamy sterować z programatora czasowego tzw. timera, dzięki czemu można zachować stały rytm dobowy.

Grzałka dla żółwia wodnego w akwarium

Zestaw dla żółwia wodno-lądowego wymaga również grzałki, idealnie do tego sprawdzi się ta wbudowana z termostatem w pełni zanurzona w wodzie. Pamiętając przy tym że mniejsza grzałka będzie nagrzewać się nawet przez całą dobę, gdyż termostat nie nadąży z dostosowaniem temperatury w zbiorniku, zalecamy używania tych o większej mocy (względem minimalnym parametrów).

Tylna ścianka jako tło w terrarium

Najłatwiej jest użyć fototapety, ale my proponujemy ścianki z korka. Wzbogacają efekt wizualny a przy tym nie pleśnieją. Dodatkową mogą służyć gadom jako element wspinaczki jak również podstawę dla roślin pnących.   

Ryby w akwaterrarium dla żółwia wodnego

Wraz z żółwiami wodno-lądowymi mogą żyć także ryby, ślimaki i wiele innych stworzeń wodnych. Idealnie do tego sprawdzą się gupiki. Zalecamy unikać agresywnych ryb i tych o czerwonawym kolorze. Żółwie raczej nie ogołocą zbiornika z ryby, gdyż z reguły zbyt szybko pływają, więc cały zwierzyniec będzie żyć w zgodzie. 

Gotowy zestaw dla żółwia wodno-lądowego

Źródło: wasserschildkroeten-auffangstation.de

Może to Cię zainteresuje?