0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Żółwie wodno-lądowe – cechy gatunku

Prezentujemy najrzadsze i najciekawsze gatunki żółwi wodno-lądowych w krótce dostępne w sprzedaży tylko na Turtles.pl!

Żółw wężoszyi Chelodina Mccordi

Informacje o gatunku żółwia wężowego McCords

Żółw wężoszyi (Chelodina mccordi) jest członkiem rodziny żółwi wężoszyjnych ( Chelidae ) z australijskiego rodzaju żółwia wężowego. Do tej pory opisano 3 podgatunki: Chelodina mccordi mccordi, Chelodina mccordi timorensis i Chelodina mccordi roteensis. Są bardzo aktywnymi pływakami, które można trzymać w grupach zapewniając odpowiednie warunki hodowlane. Karmienie to świetna zabawa, ponieważ żółwie z długimi szyjami łapczywie skaczą w kierunku jedzenia. Trzeba wtedy uważać na palce.

Hodowla Chelodina mccordi

Ze względu na swoją długość całkowitą gatunek ten wymaga znacznie więcej miejsca niż 20-centymetrowy żółw błotny. Pojedyncze zwierzę wymaga co najmniej zbiornika o długości 120 cm, przy kilku osobnikach akwaterrarium powinno mieć wymiary 160-200 cm dł. x 60-80 cm szer. Poziom wody powinien wynosić od 25 cm do 30 cm. Ale muszą być też obszary bardziej płaskie, do których można dotrzeć przez kamienie lub korzenie. Pozwala to samicy na mocne trzymanie się podczas krycia, aby uniknąć ryzyka utonięcia. Podłoże może składać się z piasku, żwiru lub lawy. Chelodina mccordi potrzebuje wody o temperaturze 25-27 °C, co można osiągnąć za pomocą grzałki akwariowej. Należy również zapewnić temperaturę otoczenia 27-28°C stosując lampy metahalogenowe. Ponadto do opalania i składania jaj potrzebne jest miejsce wypełnione piaskiem.

Te młode żółwie wodno-lądowe hoduje się w małych zbiornikach, zaczynając od poziomu wody 2-5 cm, poziom wody można podnosić w miarę wzrostu. Możesz również użyć kory korkowej jako części lądowej. Młode zwierzęta są szczególnie podatne na infekcje bakteryjne i choroby skóry. Pomagają w tym regularne podmiany wody i obniżanie pH do zakresu kwaśnego.

Nastrój godowy jest wyzwalany przez obniżenie temperatury wody. Podobnie jak w środowisku naturalnym gdzie występuje również nieco chłodniejsza pora sucha (patrz tabela). Nawiasem mówiąc, jest to również faza, w której między samcami mogą wystąpić kłótnie i walki. W razie czego można zawsze rozdzielić osobniki aby nie dopuścić do wystąpienia ran.

Lampa grzewcza z UV / HID Wykres temperatury wody żółwia wężowego i wykres czasu świecenia. Jesteś ciekawy jaka jest cena żółwia wodno-lądowego sprawdź tutaj

chelodinamccordi1
Stan ochrony / sprzedaż żółwia McCorda
  • IUCN: krytycznie zagrożony
  • CITES: załącznik II
  • Chelodina mccordi jest prawie wymarły w stanie dzikim. Powodem jest intensywna zbiórka gatunków na potrzeby handlu zwierzętami oraz niszczenie siedlisk przez uprawę ryżu.
Rozmiar / różnica płci Chelodina mccordi
  • Długość pancerza tego gatunku wynosi 16-20 cm, maks. 22 cm.

Głowa i szyja ponownie sięgają około 60% tej długości. Samice są dłuższe, szersze i mają wyższy grzbiet. Przy masie ok. 1000 g są ponad dwukrotnie cięższe od samców. Samce mają dłuższe ogony.

Rozmieszczenie / siedlisko Żółw wężoszyi McCorda

Żółwie wodno-lądowe Chelodina mccordi występują na małej wyspie Roti, 20 km od zachodniego krańca Timoru w Indonezji. Podgatunek Chelodina mccordi timorensis pochodzi z niewielkiego obszaru na wyspie Timor. Tam żółwie żyją w jeziorach, bagnach lub na polach ryżowych.

Odżywianie Chelodina mccordi

Dżdżownice, ryby, serca wołowe, małe myszy i różne rodzaje granulatu mogą być oferowane jako pokarm. Czasami akceptowane są również owoce (jabłko, banan itp.). W ciągu pierwszych kilku miesięcy młode zwierzęta żywią się wyłącznie żywym pokarmem składającym się z małych dżdżownic, larw komarów, pcheł wodnych i tubifexów.

Żółw białonosy Chelodina novaeguineae / gunaleni

Informacje o gatunku żółwia białonosego

Białonosy to typowe żółwie wodno-lądowe są czasami określane jako Chelodina iputnabi, chociaż jest to bardziej japońska nazwa handlowa. W Europie gatunek jest znany i błędnie określany jako Chelodina gunaleni, ale w rzeczywistości jest to Chelodina novaeguineae .

Hodowla Chelodina novaeguineae

Żółw białonosy jest najmniejszym znanym gatunkiem Chelodina, ale ze względu na długą szyję jego ogólny rozmiar wydaje się większy niż u innych gatunków podobnej wielkości. Pojedyncze zwierzę wymaga co najmniej zbiornika o wymiarach 120 cm x 40 cm. Jeśli miałoby być ich więcej będzie potrzebne akwaterrarium o wymiarach 150 cm – 200 cm x 60 cm. Poziom wody powinien wynosić od 25 cm do 30 cm dla dorosłych zwierząt. Ale muszą być też bardziej płaskie obszary, które mogą powstać z kamieni lub korzeni. Dzięki temu samica podczas krycia może się trzymać wystających elementów, unikając w ten sposób ryzyka utonięcia. Jako podłoża można użyć piasku i żwiru.

Chelodina novaeguineae to gatunek, który zawsze potrzebuje wilgotnego i gorącego klimatu tropikalnego. Potrzebują temperatury wody 25,6°C – 29,6°C, co można osiągnąć za pomocą grzałki akwariowej. Należy również zadbać o temperaturę otoczenia 23°C – 32°C stosując odpowiednie oświetlenie. Ponadto do dogrzewania i składania jaj potrzebne jest miejsce wypełnione piaskiem. Nad tym umieszcza się lampę metalohalogenową, która ogrzewa powierzchnię nawet do 40°C.

Młode zwierzęta najlepiej trzymać w małych zbiornikach, zaczynając od poziomu wody 2 cm – 5 cm, poziom wody można podnosić w miarę wzrostu. Niemowlęta i młode żółwie wodno-lądowe mogą mieć również kore jako podłoże. Aby zapobiec infekcją bakteryjnym u maluchów należy regularne podmieniać wodę i obniżanie pH do zakresu kwaśnego.

W przypadku tego gatunku bardzo dobrze sprawdza się trzymanie w zbiorniku kilku osobników. Samice są raczej przyjazne dla siebie, rzadko kiedy występują kłótnie. Samce natomiast mogą konkurować i uciskać się nawzajem. Tak więc jeśli planujecie w zbiorniku większość ilość tego gatunku najlepiej dobrać kilka samic w stosunku 3:1. Zalecany jednak jest zapasowy zbiornik do ewentualnego oddzielenia zwierząt, aby móc szybko interweniować i zapobiegać obrażeniom.

Lampa grzewcza z UV / HID Wykres temperatury wody żółwia wężowego i wykres czasu świecenia

chelodina novaguinea weissnasen schlangenhalsschildkroete temperatur beleuchtung
Stan ochrony / sprzedaż żółwia białonosego
  • Nie ma statusu ochronnego dla Chelodina novaeguineae
  • Dokumenty Cites: niewymagane
Różnica wielkości / płci Chelodina novaeguineae

Chelodina novaeguineae jest najmniejszym znanym gatunkiem Chelodina. Samice osiągają maksymalną długość skorupy 15 cm. Samce pozostają mniejsze – około 10 cm. Głowa i szyja to około 60% długości ich ciała.

Rozmieszczenie / siedlisko żółwia białonosego

Ich zasięg rozciąga się od Papui-Nowej Gwinei (rzeka Binaturi, Papua-Nowa Gwinea) po Moluki i Mawatta.

Odżywianie Chelodina novaeguineae

Jak prawie wszystkie żółwie wodno-lądowe tropikalne, białonosy są mięsożerne. Najczęściej jedzą dżdżownice, ryby, serca wołowe, małe myszy i różne rodzaje granulatu. W ciągu pierwszych kilku miesięcy młode zwierzęta żywią się wyłącznie żywym pokarmem składającym się z małych dżdżownic, larw komarów, pcheł wodnych i tubifexów.

Żółw wężoszyi (Chelodina oblonga/rugosa)

Informacje o gatunku żółwia wężoszyjnego

Żółw siedmiokątny (Chelodina oblonga) jest członkiem rodziny żółwi wężowych (Chelidae) i należy do australijskiego rodzaju żółwia wężowego. Przez długi czas znany był pod nazwą Chelodina rugosa, gdyż oba gatunki pochodzą z tego samego obszaru Nowej Gwinei, ale nie da się ich odróżnić.

Hodowla Chelodina oblonga

Ze względu na swoje rozmiary gatunek ten potrzebuje bardzo dużo miejsca! Akwarium o minimalnej długości krawędzi 180-200 cm x 60-80 cm również dla kilku osobników. Oczywiście im większy zbiornik tym lepszy przy czym poziom wody powinien wynosić od 25 cm do 40 cm. Należy zapewnić kryjówki, np. z kamieni lub korzeni. Podłoże może składać się z piasku lub żwiru. Żółwie nie są zbyt aktywne i mało pływają. Zwykle leżą w swoich kryjówkach.

Chelodina oblonga potrzebuje temperatury wody 25-28°C, aby osiągnąć te temperatury potrzebujesz grzałki akwariowej. Alternatywnie należałoby ogrzać całą temperaturę otoczenia w pomieszczeniu do 27-29°C. Zalecane jest również wypełnione piaskiem miejsce do wygrzewania się, chociaż gatunek ten jest prawie całkowicie wodny. Nad nim umieszcza się lampę metalohalogenową (HQI), która ogrzewa powierzchnię wyspy ciepła do nawet 40°C.

Młode powinny być oddzielone w małych zbiornikach, zaczynając od poziomu wody 2-5 cm, poziom wody można następnie podnosić w miarę wzrostu. Wyspa z kory korkowej (lub podobnej) wystarczy jako miejsce do wygrzewania. Powinno być zlokalizowane w taki sposób, aby pisklę mogło szybko opuścić część lądową w razie niebezpieczeństwa. Młode zwierzęta są szczególnie podatne na infekcje bakteryjne i choroby skóry. Regularne podmiany wody pomagają tutaj i obniżają wartość PH do zakresu kwaśnego.

Nastrój godowy jest wyzwalany przez obniżenie temperatury wody. Na ich obszarze naturalnego występowania panuje nieco chłodniejsza pora sucha (patrz tabela). W tej fazie wiele zbiorników wodnych wysycha. Doprowadziło to do stworzenia przez Chelodina oblonga podwodnych gniazd w podłożu.

Starsze osobniki bywają niekiedy agresywne, nawet dla człowieka. Mogą powodować duże urazy u innych gatunków. Podczas trzymania zwierząt w grupach zawsze powinien być dostępny zastępczy pojemnik, aby interweniować w razie konfliktu. Dlatego zalecamy trzymanie jednego osobnika w akwaterrarium.

Lampa grzewcza z UV / HID Wykres temperatury wody żółwia wężowego i wykres czasu świecenia

chelodinaoblonga1
Stan ochrony / sprzedaż żółwia wężoszyjnego Chelodina oblonga
  • Żółw wężoszyi Chelodina oblonga nie jest chroniony, ponieważ nie jest poważnie zagrożony wyginięciem na swoim obszarze występowania.
  • Dokumenty Cites: niewymagane
Rozmiar / różnica płci Chelodina oblonga

Chelodina oblonga osiąga długość pancerza 30-35 cm i dlatego jest jednym z większych gatunków australijskich żółwi wężoszyich. Gruba szyja osiąga 75% długości pancerza. Samce mają dłuższe i grubsze ogony.

Rozmieszczenie / siedlisko żółwia Chelodina oblonga

Chelodina oblonga występuje w północnej Australii od półwyspu Cape York w Queensland na zachód do Terytorium Północnego i południowej Papui, Indonezji i Papui Nowej Gwinei. Żyje w wolno płynących rzekach, bagnach i stawach.

Odżywianie Chelodina oblonga

Chelodina oblonga jest typowym mięsożercą. Dżdżownice, ryby, serca wołowe, małe myszy oraz różne rodzaje mrożonek i granulek mogą być podawane jako podstawowy pokarm. W ciągu pierwszych kilku miesięcy młode zwierzęta żywią się tylko małymi dżdżownicami, larwami komarów, pcheł wodnych i tubifexu.

Żółw malowany Chrysemys picta belli

Informacje o gatunku żółwia malowanego

Istnieją 4 podgatunki żółwi malowanych w zależności od miejsca występowania: Chrysemys picta picta pochodzące ze wschodniej części Ameryki Północnej, Chrysemys picta marginata występujące na zachodzie, Chrysemys picta belli jako najbardziej wysunięty na zachód podgatunek o największym zasięgu oraz Chrysemys picta dorsalis. Na obszarze wspólnego występowania istnieją gatunki mieszane. Chrysemys picta belli jest największym i najbardziej kolorowym z czterech podgatunków. Plastron na brzuchu jest w kolorze intensywnej czerwieni i ma wyraźną symetryczną figurę aż do krawędzi. Głowa zdobiona jest złotożółtymi krawędziami.

Hodowla Chrysemys picta belli

Żółwia malowanego można trzymać w przestronnych akwariach lub oczkach wodnych. Powinny one mieć długość krawędzi co najmniej 120-150 cm dla dorosłego osobnika. Poziom wody powinien wynosić co najmniej 25 cm, ale radzimy więcej. W zależności od pochodzenia żółwie z północy nadają się również do trzymania na zewnątrz przez cały rok. Tam również regularnie składają zapłodnione jaja. Dlatego warto zapytać o pochodzenie i doświadczenie hodowlane poprzedniego właściciela. Należy przestrzegać ogólnych zasad projektowania, lokalizacji i obramowania obiektów zewnętrznych.

W każdym akwarium obowiązkowo musi znaleźć się kawałek suchego lądu, aby żółwie mogły się wygrzewać. Dojrzałe płciowo samice również potrzebują miejsca do składania jaj. Dlatego w czasie godów warto przygotować pudełko z lekko wilgotnym piaskiem lub mieszanką piasku i gleby. Głębokość podłoża powinna odpowiadać co najmniej długości skorupy samicy, tak aby samica mogła złożyć jaja odpowiednie dla gatunku. Należy również pamiętać, że jeśli żółwica uderzy skorupą o ziemię, przestanie składać jaja. Oprócz obszaru składania jaj, należy zapewnić odpowiednie oświetlenie nad częścią lądową. Szczególnie nadaje się do tego HQI (lampa metahalogenowa). Generuje ona ciepło i światło w tym samym czasie i emituje promieniowanie UVA i UVB dla zwierząt. Są one ważne dla pancerza i metabolizmu. Profesjonalni hodowcy w Europie polecają żarówki Econlux – Solar Raptor. Do dużych zbiorników sprawdzi się 70W (Flood).

Ponieważ Chrysemys picta belli lubi czystą, przejrzystą wodę, nie należy oszczędzać na urządzeniach filtrujących. Doświadczenie pokazuje, że najlepsze są filtry zewnętrzne, ponieważ oczyszczają wodę dwa razy szybciej i efektywniej. Sprawdzą się również kamienie, korzenie i rośliny wodne, które posłużą jako kryjówki, a jednocześnie będą przyjemne dla ludzkiego oka.

Chrysemys picta belli potrzebuje temperatur dostosowanych do pory roku. Podczas, gdy temperatura wody może dochodzić do 27 stopni latem, spada do zaledwie 4 stopni w ciągu chłodniejszych miesięcy. Gatunek ten zimuje. Oznacza to, że metabolizm jest wystarczająco spowolniony, aby żółwie mogły hibernować w grudniu, styczniu i lutym, gdy są trzymane w pomieszczeniu bez światła w lodówce lub w wystarczająco zimnym pomieszczeniu np. nieogrzewanej szopie. W tym czasie nie karmimy żółwia, ponieważ jego metabolizm jest spowolniony do 2-3 uderzeń serca na minutę. W marcu żółwie można powoli wybudzać i po osiągnięciu temperatury w zbiorniku/stawie z powrotem przenieść do akwarium lub, jeśli pogoda jest słoneczna i ciepła, do stawu.

Lampa grzewcza z UV / HID Wykres temperatury wody żółwia Chrysemys picta belli i wykres czasu świecenia

cry belli1 1
Stan ochrony / sprzedaż żółwia malowanego Chrysemys picta belli
  • W 2003 r. UE umieściła żółwie ozdobne w załączniku B rozporządzenia WE 338/97. Oznacza to, że nie można importować więcej zwierząt spoza UE. Potomstwo i istniejące zwierzęta mogą nadal być przedmiotem handlu, ale muszą być zgłaszane. Można to regulować niewielkim wysiłkiem.
Rozmiar / rozróżnienie płci Chrysemys picta belli

Zarówno samce, jak i samice mogą osiągnąć długość karapaksu do 20 cm, samice w wyjątkowych przypadkach dorastają do 25 cm. Kloaka (wspólny otwór ciała dla narządów jelitowych, moczowych i narządów płciowych) nadal znajduje się wewnątrz zewnętrznej krawędzi pancerza u samic i wyraźnie na zewnątrz u samców. Samce mają dłuższe ogony niż samice i długie pazury na przednich łapach.

Rozmieszczenie / Siedlisko Chrysemys picta belli

Zasięg Chrysemys picta belli jest bardzo duży i rozciąga się od południowej Kanady (Alberta, Manitoba, Ontario) na południe do Teksasu oraz od Jeziora Górnego i Jeziora Michigan na zachodzie do Kolumbii Brytyjskiej i Waszyngtonu/Oregonu. Niektóre populacje występują również w Meksyku (Chihuahua).

Odżywanie Chrysemys picta belli

Chrysemys picta belli jest wszystkożerny i żywi się zarówno pokarmem zwierzęcym, jak i roślinnym. Zjada owady, ryby i larwy komarów. Można oferować mrożonki i granulki, a także rośliny wodne. W przypadku osobnika o długości skorupy 10 cm lub większej co najmniej 30% pokarmu powinny stanowić warzywa. Rośliny wodne, takie jak rzęsa wodna, powinny być zawsze dostępne.

Żółw wodno-lądowy pręgowany Chrysemys picta dorsalis

Informacje o gatunku żółwia Chrysemys picta dorsalis

Cechą charakterystyczną żółwia pręgowanego południowego lub grzbietowego jest monochromatyczna żółtawo-biała skorupa brzucha bez oznaczeń i żółtawy do pomarańczowo-czerwonego podłużny pasek w poprzek skorupy grzbietowej.

Hodowla żółwia Chrysemys picta dorsalis

Hodowla w zasadzie jest zbliżona do żółwia malowanego Chrysemys picta belli.

Stan ochrony / sprzedaż Żółwia pręgowanego Chrysemys picta dorsalis
  • W 2003 r. UE umieściła żółwie wodno-lądowe Chrysemys picta dorsalis w załączniku B rozporządzenia WE 338/97. Oznacza to, że nie można importować więcej zwierząt spoza UE. Potomstwo i istniejące zwierzęta mogą nadal być przedmiotem handlu, ale muszą być zgłaszane – rejestrowane mając odpowiednie dokumenty
Rozmiar / rozpoznanie płci Chrysemys picta dorsalis

Samce mogą osiągnąć długość muszli do 13 cm, samice mogą być nieco większe do 16 cm. Kloaka (wspólny otwór ciała dla narządów jelitowych, moczowych i narządów płciowych) nadal znajduje się wewnątrz zewnętrznej krawędzi pancerza u samic i wyraźnie na zewnątrz u samców. Samce mają dłuższe ogony niż samice i długie pazury na przednich łapach.

Odżywianie Chrysemys picta dorsalis

Chrysemys picta dorsalis jest wszystkożerny i żywi się zarówno pokarmem zwierzęcym, jak i roślinnym. Zjada owady, ryby i larwy komarów. Można oferować mrożonki i granulki, a także rośliny wodne. W przypadku zwierzęcia o długości skorupy 10 cm lub większej co najmniej 30% pokarmu powinno stanowić warzywo. Rośliny wodne, takie jak rzęsa wodna, powinny być zawsze dostępne.

Żółw sundajski Amboyna (Cuora amboinensis)

Informacje o gatunku żółwia sundajskiego Amboyna

Żółw sundajski Amboyna (Cuora amboinensis) to gatunek dorastający do wielkości około 20 cm, maksymalnie 22 cm, występuje na dużym obszarze w tropikalnej Azji Południowo-Wschodniej. Podobnie jak wszystkie gatunki z rodzaju Cuora, ich brzuszny pancerz ma zawias, który umożliwia gatunkowi całkowite zamknięcie pancerza. Ze względu na szeroką dystrybucję rozwinęły się różne podgatunki i formy. Różnią się wysokością krzywizny tylnego pancerza, który może mieć kolor od brązowego do czarnego oraz różnymi oznaczeniami głowy i szyi. Samce i samice są tej samej wielkości.

Obecnie rozpoznaje się następujące podgatunki: Curoa a. amboinensis, Cuora a. cuoro, Cuora a. kamaroma, Cuora a. lineata. Trwają jednak dalsze badania, które prawdopodobnie zaowocują wyodrębnieniem innych podgatunków.

Cuora amboinensis żyje w płytkich, porośniętych roślinnością, stojących lub wolno płynących wodach, tj. jeziorach, stawach, bagnach, kanałach lub polach ryżowych, z miękkim, błotnistym dnem na nizinach. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony w wielu regionach swojego zasięgu ze względu na intensywne niszczenie siedlisk. Jest popularny jako gatunek hodowlany żółwia i można go z powodzeniem rozmnażać przy odpowiedniej pielęgnacji. Aby uniknąć niepożądanych błędów przy rozmnażaniu, należy wziąć pod uwagę pochodzenie lub podgatunek.

Hodowla żółwia sundajskiego Cuora amboinensis

Utrzymanie tego ciekawego i aktywnego żółwia wodnego nie jest trudne, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Poziom wody dla dorosłych zwierząt jest wystarczający na poziomie 17 – 20 cm, aby zwierzęta mogły swobodnie oddychać z wyciągniętą szyją. Dla młode osobników należy utrzymać odpowiedni poziom wody. Kryjówki pod korzeniami lub pod słońcem/lampą zapewniają żółwiom schronienie, którego potrzebują. Obfite miejsca do opalania lub spania, w przypadku samic konieczne są pojemniki wypełnione piaskiem z możliwością składania jaj. Jeden lub więcej promienników w zbiorniku zapewni ciepło o temperaturze 37-40°C i światło z promieniowaniem UV. Szczególnie samice spędzają dużo czasu pod promiennikiem w fazach przed złożeniem jaj.

Zbiornik dla jednej lub dwóch dorosłych samic powinien mieć długość krawędzi co najmniej 120 cm, zdecydowanie im więcej tym lepiej. Samice są łagodne dla siebie i z innymi gatunków. Samce należy trzymać osobno, często są chętne do kojarzenia się i zaczepiania każdego żółwia. W celu krycia umieszcza się je na krótko z samicami, gdyż samiec od samego początku będzie chciał z nimi kopulować.

Do wody czystej nadają się filtry zewnętrzne odpowiednie do objętości wody (w przypadku akwarium 200L należy dobrać filtr zewnętrzny do akwarium 360L). Niemniej jednak należy regularnie przeprowadzać całkowitą lub częściową podmianę wody. Filtr należy wyregulować tak, aby występował lekki ruch wody. Jako podłoże odpowiedni jest drobny piasek rzeczny. Wspomaga częściowo biegowe poruszanie się w wodzie.

Żółw sundajski pochodzi ze strefy klimatu tropikalnego. Dlatego koniecznie trzeba zapewnić w zbiorniku od 24°C do 28°C, temperatura powietrza powinna być zawsze o 1°C do 3°C wyższa. Średnie temperatury niższe o około 2°C przez 2-3 miesiące zimą wspomagają hormonalną stymulację rozrodu. Wzrost młodych zwierząt jest znaczny w pierwszych latach życia.

Lampa grzewcza z UV / HID Wykres temperatury wody żółwia wodno-lądowego i wykres czasu świecenia

cuora amboinensis amboinia scharnier schildkroete temperatur beleuchtung 2023
Stan ochrony / sprzedaż żółwia sundajskiego Amboyna
  • Cuora amboinensis podlega obowiązkowi zgłoszenia, WAII, Załącznik B.
Rozmiar / rozpoznanie płci Cuora amboinensis

Cuora amboinensis osiąga długość pancerza około 20 cm – 22 cm. Samiec i samica są tej samej wielkości. Wysokość muszli zależy od podgatunku lub pochodzenia. Samce mają zakrzywiony do wewnątrz pancerz brzuszny. Mają też dłuższy i mocniejszy ogon. Otwór kloaki znajduje się dalej u samców w kierunku końca ogona niż u samic.

Odżywianie Cuora amboinensis

Cuora amboinensis zjada zarówno pokarm zwierzęcy (ryby, krewetki, robaki, larwy zophobas, serca wołowe, granulki), jak i pokarm roślinny (rzęsa, rośliny wodne, sałata, mniszek lekarski i różne owoce). Cuora amboinensis żeruje w wodzie i na lądzie.

Żółw mułowy białogardły (Kinosternon albogulare)

Informacje o gatunku kinosternon albogulare

Żółw białogardły jest średniej wielkości, osiąga 15–20 cm i jest jednym z większych podgatunków Kinosternon. Pochodzi z obszarów tropikalnych i dlatego nie zapada w sen zimowy. Te cechy czynią je idealnymi dla początkujących. Potomstwo wygrzewa się codziennie i intensywnie. Ze względu na bardzo duży obszar występowania istnieją cztery podgatunki albogularów.

Hodowla kinosternon albogulare

Żółwie białogardłe są (jak wszystkie podgatunki Kinosternon) absolutnymi samotnikami, dlatego zdecydowanie odradzamy trzymanie ich w grupach. Nawet gdy od urodzenia będą żyć w grupie po uzyskaniu dojrzałości płciowej, zaczną ze sobą walczyć i będą bardzo agresywne, co może powodować niepotrzebny stres.

Kinosternon albogulare powinny mieć akwarium co najmniej 120 cm. W przypadku małego potomstwa poziom wody powinien być niższy (5-10 cm), ale przy odpowiednim sadzeniu i strukturze można go stopniowo zwiększać do 40 cm. Z doświadczenia hodowców wiemy, że w pełni rozwinięty gatunek woli przebywać w wodzie na poziomie 35 cm.

Mnóstwo roślin wodnych i kryjówek/jaskiń czyni zbiornik Kinosternon atrakcyjnym. Dobrze jest zapewnić wiele roślin wodnych i kryjówek, zwłaszcza dla potomstwa. Rośliny wodne powinny wyrastać aż do powierzchni wody gdyż żółwie chętnie z nich korzystają np. dla komfortu i bezpieczeństwa. Polecamy zasadzić Epipremium, który rośnie zarówno w wodzie, jak i na lądzie i czerpie z wody dużo azotanów.

W przypadku tego gatunku konieczna jest dodatkowa grzałka, która będzie w stanie zagwarantować odpowiednią temperaturę wody. Ponadto wymagane jest miejsce wypełnione piaskiem do wygrzewania się i składania jaj. Zdecydowanie najlepsza do tego będzie lampa metahalogenowa, która podgrzeje wyspę ciepła do temperatury 35-40°C.

W zbiorniku nie powinno zabraknąć także muszli w kolorze sepii, która pozytywnie wpływa na budowę zbiornika. Dzięki szyszkom olchy czarnej, które działają przeciwzapalnie, można uniknąć stanów zapalnych w przypadku drobnych urazów. Szyszki olchy czarnej umieszcza się w wodzie, które z czasem rozpuszczą się same. Tak więc zawsze powinny być obecne szyszki sepii i olchy czarnej. Do tego typu zbiorników polecamy Flood 35W

Temperatury wody i czas świecenia można znaleźć w tabeli poniżej.

Kinosternon albogulare 11

Stan ochrony/ sprzedaż żółwi mułowych Kinosternon albogulare

  • NOWOŚĆ: 19. konferencja CITES w Panamie: Żółw białogardły otrzymuje klasę WAII.
  • Cites: załącznik B
Rozmiar / różnice płci Kinosternon albogulare

Kinosternon albogulare jest średniej wielkości, osiąga długość 15-20 cm (w zależności od obszaru pochodzenia i podgatunku). Samce są zwykle nieco mniejsze od samic i mają dłuższy, mocniejszy ogon zakończony rogowym gwoździem (stąd alternatywna nazwa gatunku scorpioides).

Rozmieszczenie / Siedlisko Kinosternon albogulare

Kinosternon albogulare występuje w dużej części Ameryki Środkowej i Południowej, od Meksyku po północną Argentynę. Należą do nich: Argentyna, Belize, Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Salwador, Gujana Francuska, Gwatemala, Gujana, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Trynidad, Wenezuela. W zależności od kraju pochodzenia zmieniają się również wymagania temperaturowe i wielkość albogularów.

Odżywianie Kinosternon albogulare

Kinosternon albogulare żywi się głównie mięsem. Szczególnie popularne są robaki (dżdżownice) i ślimaki. Popularne są jednak również krewetki i ryby słodkowodne, serca wołowe i larwy komarów. Ważna jest zbilansowana i zróżnicowana dieta.

Żółw mułowy trójpaskowy Kinosternon baurii

Informacje o gatunku kinosternon baurii

Piękny żółw wodno-lądowy charakteryzuje się trzema liniami na karapaksie, bardzo mały (10–12 cm) i jest wytrzymały. Pochodzi z cieplejszych obszarów i dlatego nie zapada w sen zimowy. Te cechy czynią je idealnymi dla początkujących.

Hodowla Kinosternon baurii

Kinosternon baurii to całkowicie samotnicy, zdecydowanie odradzamy trzymanie ich w grupach. Gdy tylko nastąpi dojrzałość płciowa żółwie zaczną ze sobą walczyć i będą wobec się agresywne.

Kinosternon Baurii to małe, ale akwarium powinno mieć co najmniej 80 cm – 100 cm. W przypadku małego potomstwa poziom wody powinien być niższy (5 cm – 10 cm), ale można go stopniowo zwiększać poprzez odpowiednie sadzenie i strukturę. Z doświadczenia wiadomo, że lubią przebywać w wodzie o głębokości 20–25 cm.

Podobnie jak poprzednicy również i te żółwie z gatunku Kinosternon lubią mnóstwo roślin i kryjówek w zbiorniku, czyniąc go atrakcyjnym. Powinno się tam znajdować wiele roślin wodnych i kryjówek, zwłaszcza dla potomstwa. Rośliny wodne powinny rosnąć aż do powierzchni wody szczególnie te pływające gdyż zapewniają bezpieczeństwo nad taflą wody. Do tego najlepiej nadaje się Epitafium, który rośnie zarówno w wodzie, jak i na lądzie i czerpie z wody dużo azotanów.

W przypadku tego gatunku konieczna jest dodatkowa grzałka, która będzie w stanie zagwarantować odpowiednią temperaturę wody. Ponadto wymagane jest miejsce wypełnione piaskiem do wygrzewania się i składania jaj. Zdecydowanie najlepsza do tego będzie lampa metahalogenowa, która podgrzeje wyspę ciepła do temperatury 35-40°C.

W zbiorniku nie powinno zabraknąć także muszli w kolorze sepii, która pozytywnie wpływa na budowę zbiornika. Dzięki szyszkom olchy czarnej, które działają przeciwzapalnie, można uniknąć stanów zapalnych w przypadku drobnych urazów. Szyszki olchy czarnej umieszcza się w wodzie a one z czasem rozpuszczają się. Dlatego należy pamiętać, aby zawsze były te dwie rzeczy obecne. Do tego typu zbiorników polecamy Flood 35W

Wykres temperatury wody i lampa grzewcza/czas spalania HID Żółw na zawiasach z trzema liniami

Kinosternon baurii natur temepratur licht brenndauer 1024x961 1
Stan ochrony / sprzedaż żółwi Kinosternon baurii
  • NOWOŚĆ: 19. konferencja CITES w Panamie: Żółw trójpaskowy zostaje zmodernizowany do wersji WAII.
  • CItes: załącznik B
Rozmiar/ rozpoznanie płci Kinosternon baurii

Kinosternon baurii dorasta do zaledwie 10-12 cm (w zależności od obszaru pochodzenia). Samice są zwykle nieco większe od samców. Samice mają nieco masywniejszą, podwyższoną sylwetkę.

Występowanie w naturze Kinosternon baurii

Kinosternon baurii ma dość duży obszar występowania, biegnie od Florida Keys przez cały półwysep Floryda i wzdłuż wybrzeża Atlantyku do Wirginii.

Odżywianie Kinosternon baurii

Kinosternon baurii żywi się głównie mięsem. Szczególnie popularne są robaki (dżdżownice) i ślimaki. Lubi również zwykłe rodzaje żywności zawierające mięso, takie jak krewetki i ryby słodkowodne, serca wołowe i larwy komarów.

Żółw japoński Mauremys japonica

Hodowla Mauremys Japonica

Żółw japoński dorasta do długości 21 cm i należy go trzymać w akwarium o długości krawędzi co najmniej 110 cm przy czym wystarczy tylko 30cm poziomu wody. Żółw japoński nie jest porównywalny z Graptemysem również pod względem umiejętności pływania i dlatego powinien mieć wystarczające wyposażenie do wspinaczki (kamienie, korzenie, korek i oczywiście rośliny).

Podobnie jak wszystkie inne gatunki, młode osobniki można i należy trzymać w mniejszym akwarium i dać im możliwość powolnego przyzwyczajenia się do wyższego poziomu wody.

Żaden Mauremys nie potrzebuje krystalicznie czystej wody, ale woda nie powinna być zanieczyszczona niezjedzonym jedzeniem i odchodami. Najlepszą opcją są ponadgabarytowe filtry zewnętrzne (w przypadku akwarium 200L należy wybrać filtr zewnętrzny do akwarium 360L). Niemniej jednak co kilka tygodni należy przeprowadzać podmianę wody w wysokości co najmniej 50%. Jeśli nie chcesz używać filtrów, woda powinna być wymieniana co kilka dni.

Wylot filtra należy wyregulować tak, aby nie występował duży przepływ. Jako podłoże można zastosować piasek lub żwir, w którym żółwie lubią się zakopywać. Aby osiągnąć odpowiednią temperaturę wody, akwarium powinno zawierać grzałkę lub dobre lampy.

Dla tych żółwi niezbędny jest suchy kawałek ziemi. Na wyspie ciepła powinna świecić lampa metahalogenowa. Temperaturę wody należy stopniowo korygować co miesiąc od 4-15°C zimą do 28°C. Zimą, gdy temperatura wody wynosi 4-15 stopni, należy obniżyć poziom wody, w zależności od wielkości zwierząt, w zupełności wystarczy 10-20 cm. Lampa HQI powinna świecić tylko przez 6 godzin zimą, 8-10 godzin wiosną i jesienią oraz co najmniej 12 godzin latem.

Utrzymanie w jednym zbiorniku kilku osobników będzie trudne, chyba że będą to same samice. Ale i w tym przypadku trzeba czuwać w razie agresywnych zachowań

Żółwie japońskie mogą być trzymane w stawach tylko w najcieplejszych miesiącach. Na terenach, skąd pochodzi gatunek, średnia temperatura w czerwcu, lipcu i sierpniu wynosi około 28 stopni, czyli o 10 stopni więcej niż w w Europie Środkowej. Chłodne dni i noce sprawiają, że temperatura wody szybko spada poniżej 20 stopni. Utrudnia to żółwiom pływanie, a wysoki poziom wody bez delikatnego podniesienia dna może stać się pułapką. Istnieje ryzyko utonięcia. Zalecaną alternatywą będą stawy szklarniowe.

Wykres temperatury wody i czas świecenia lampy grzewczej/HID w Mauremys japonica

maure japon
Stan ochrony / sprzedaż Mauremys japonica
  • Mauremys japonica podlega obowiązkowi zgłoszenia: WAII, dodatek B.
  • Cites: Załącznik B
Różnice w wielkości i płci u Mauremys japonica

Samice Mauremys japonica osiągają do 21 cm. Samce zwykle są dużo mniejsze. Kloaka (wspólny otwór ciała dla narządów jelitowych, moczowych i narządów płciowych) nadal znajduje się wewnątrz zewnętrznej krawędzi pancerza u samic i wyraźnie na zewnątrz u samców. Samce mają dłuższy ogon niż samice. Ale wklęsły pancerz brzuszny samca jest również wyraźny

Rozmieszczenie / siedlisko japońskiego żółwia błotnego

Japoński żółw błotny występuje w południowej Japonii na wyspach Honsiu, Kiusiu i Sikoku.

Odżywianie Mauremys japonica

Mauremys japonica jest wszystkożercą, co oznacza, że ​​je zarówno rośliny, jak i mięso. Pokarm roślinny obejmuje różne rośliny wodne, takie jak wodorosty, rogatki, kwiaty małży, rzęsy i wiele innych, ale także marchew. Pokarm zawierający mięso może obejmować pokarm żywy (dżdżownice, wszy), ale także żywność mrożoną (larwy komarów, mięso małży, krewetki itp.). Pellet dla żółwi lub suszoną karmę należy podawać tylko sporadycznie.

Żółw czerwonoszyi Mauremys nigricans

Informacje o gatunku Mauremys nigricans

Siedliskiem gatunków żółwi Mauremys nigricans są chłodne górskie potoki przeplatane granitowymi głazami i częściowo zwisającą roślinnością brzegową na wysokości 300 – 400 m. Prawdopodobnie istnienia jeszcze wyżej położone naturalne siedliska. Wciąż brakuje wielu informacji na temat tego gatunku.

Żółw czerwonoszyi ma bardzo indywidualny rysunek głowy i szyi. Młode osobniki mają jasny czerwono-pomarańczowy plastron z różnymi wzorami czarnych plam. Samce charakteryzują się także mniej lub bardziej intensywnym czerwonym ubarwieniem głowy i szyi, zwłaszcza w okresie godowym. Zachowanie tego raczej powściągliwego gatunku ma również pewne osobliwości. Bardzo interesujące jest obserwowanie Mauremys, które zbierają się w ciemności na wypełnionej piaskiem części lądowej,

Hodowla chińskiego żółwia czerwonoszyiego

Żółw czerwonoszyi był w przeszłości opisywany pod różnymi nazwami, ale jeśli szukasz starszych informacji, warto zajrzeć do Chinemys nigricans lub Chinemys kwangtungensis. Co więcej jedynie dorosłe samce mają czerwone zabarwienie na szyi.

W obliczu zagrożenia Mauremys nigricans mogą wydzielać intensywny, nieprzyjemny zapach piżma, aby odstraszyć napastników. Nawet młode wykluwające się z jaja mają już tę zdolność.

Utrzymanie tego pięknego i rzadkiego żółwia wodnego nie jest trudne, wystarczy wziąć pod uwagę kilka punktów. Poziom wody dla dorosłych zwierząt jest wystarczający pomiędzy 20 cm – 25 cm, gdyż nie są one wybitnymi pływakami. Kryjówki są koniecznością, gdyż żółwie potrzebują miejsc, w których mogą się schronić, żeby czuć się bezpiecznie. Wolą ciche otoczenie. Dobrze nadają się do tego zanurzone części lądu, takie jak pojemniki wypełnione piaskiem lub płyty kamienne. Stamtąd zaaklimatyzowane okazy są również gotowe do ostrożnego podejścia do pożywienia podawanego podczas karmienia. Część lądowa wykorzystywana jest także do wygrzewania się, spania i składania jaj. Jeden lub więcej promienników powyżej powinien zapewnić ciepło o temperaturze 37-40°C i światło z promieniowaniem UV. Szczególnie samice spędzają pod lampami dużo czasu w fazie składania jaj.

Akwarium dla dorosłego osobnika powinno mieć długość krawędzi co najmniej 120 cm. Grupie składającej się z jednego samca i 2-4 samic należy przydzielić 2-3 metry kwadratowe powierzchni. Samice są dla siebie łagodne, także z innymi gatunkami. Ntomiast trzymanie wielu samców razem może skończyć się dla nich tragicznie. Istnieje bowiem ryzyko częstych walk i niepotrzebnego stresu

Młode należy trzymać w płytkiej wodzie na poziomie od 5 cm do 10 cm, w zależności od ich wielkości. Kamienne konstrukcje o antypoślizgowej strukturze, które wystają nad powierzchnię i tworzą szczeliny i pęknięcia, są idealne, aby zwierzęta czuły się komfortowo. Przez większą część dnia pozostają odosobnione wśród skał, wspinając się po nich na powierzchnię wody, aby zaczerpnąć powietrza. Czasem jednak zatrzymują się w części lądowej lub tam nocują.

Żaden żółw Mauremy nie potrzebuje krystalicznie czystej wody, ale z płynących strumieni powinny mieć w swoich terrariach wodę możliwie jak najbardziej przejrzystą. Najlepszą opcją są filtry zewnętrzne odpowiednie do ilości wody (w przypadku akwarium 200L należy dobrać filtr zewnętrzny do akwarium 360L). Niemniej jednak należy regularnie przeprowadzać całkowitą lub częściową podmianę wody. Filtr należy wyregulować tak, aby zapewnić lekki lub umiarkowany ruch wody. Jako podłoże dobrze sprawdzi się piasek rzeczny, ewentualnie zmieszany z dodatkiem żwiru.

Wymagania cieplne Mauremys nigricans w stosunku do temperatury wody nie są zbyt wysokie. Pomiary temperatury wody w siedlisku gatunku wykazały, że w sierpniu temperatura wyniosła 17 stopni. Dlatego też temperatura wody w miesiącach letnich wynosząca 20 -24°C jest wystarczająca, ale nie dotyczy to temperatury powietrza. Wymagana jest tutaj temperatura 25 – 30°C. Zimą, od początku grudnia do początku marca, wystarczy również temperatura 12 -15°C. Zimą żółwie zapadają w stan hibernacji, w kryjówkach pozostają nieaktywne, gdy obniża się poziom wody. Przyrost jest znaczący w pierwszym roku życia, ale samice do złożenia jaj potrzebują około 10lat.

Tabela temperatury wody i czas spalania lampy grzewczej/HID w Mauremys nigricans

maure nigri
Stan ochrony / sprzedaż żółwia czerwonoszyjnego

Żółwia czerwonoszyjnego nie można już spotkać na wolności, rozmnażany jest w niewoli i są plany przywrócenia gatunku w naturalnym obszarze wystepowania

  • Gatunek ten podlega obowiązkowi zgłoszenia, WAII,
  • Cites: Załącznik B.
Różnice w wielkości i rozpoznanie płci u Mauremys nigricans

Samice Mauremys nigricans osiągają długość pancerza około 20 cm, czasem do 25 cm. Samce pozostają mniejsze i mają około 18 cm. Samce są mniejsze, mają dłuższy ogon i znacznie grubszą podstawę niż samice. Mają czerwoną barwę w okolicy głowy i szyi, która w okresie godów jesiennych jest znacznie intensywniejsza. Możliwe jest również określenie płci młodych zwierząt w wieku jednego roku porównując ogon poszczególnych osobników. U młodych samców jesienią nie ma jeszcze czerwonego zabarwienia na szyi, ale kolor skorupy staje się jeszcze intensywniejszy.

Rozmieszczenie/siedlisko chińskiego żółwia czerwonoszyiego

Pierwotnie Mauremys nigricans znaleziono tylko w południowych chińskich prowincjach Guangdong i Guangxi, ale widziano je także w Fujianie i północnym Wietnamie, niestety nie ma na to dowodów. Żółwie zamieszkiwały górskie potoki na wysokościach od 300 m do 400 m. Gatunek ten nigdy nie był powszechny, nawet przed jego zniknięciem.

Odżywianie żółwia czerwonoszyiego

Żółw czerwonoszyi preferuje pokarmy pochodzenia zwierzęcego (ryby, krewetki, ślimaki itp.), ale czasami akceptuje pokarmy w formie granulatu lub pokarmy roślinne

Żółw plamisty (Clemmys guttata)

Informacje o gatunku Clemmys guttata

Żółw (Clemmys guttata) jest jedynym przedstawicielem rodzaju Clemmys. Zwierzęta charakteryzują się ciekawymi plamkami na pancerzu i niewielkimi rozmiarami. Dorosłe osobniki dorastają do zaledwie 15 cm. Przeważnie jednak można spotkać jedynie 12-14 cm żółwie.

Jak sama nazwa wskazuje, żółwie plamiste mają na skorupie wiele małych żółtych „kropek”, które są w rzeczywistości obszarami pozbawionymi pigmentu na pancerzu. W zależności od osobnika mogą być duże lub małe. Obrys pancerza jest w przypadku tego gatunku bardzo indywidualny

Hodowla żółwia plamistego

Dorosłe osobniki powinny być trzymane osobno. W przypadku młodych możliwe jest trzymanie ich w grupowe, ale też do momentu aż nie zaczną ze sobą walczyć. Zwierzęta stresują się w grupie, co wpływa na ich samopoczucie a może doprowadzić nawet do śmierci. Co ważne te żółwie powinny od początku być trzymane w dobrze zorganizowanym zbiorniku, w którym jest mnóstwo możliwości ukrycia się i wspinania. Niezbędne jest także suche miejsce pod lampą oraz odpowiednie naświetlenie UV.

Dorosłe osobniki potrzebują zbiornika o długości co najmniej 100 cm. Dorosłe samice potrzebują pojemnika z piaskiem, aby złożyć jaja pod wyspą ciepła. Poziom wody może być dość wysoki, jeśli są wystarczające możliwości wspinaczki, gdyż Clemmys gutatta potrafi dobrze pływać. Zwierzętom należy zapewnić okres hibernacji trwający 2–3 miesiące. Po hibernacji żółwie plamiste zaczynają chętnie żerować.

Dorosłe żółwie plamiste zaczynają kopulować bezpośrednio po hibernacji. Powtarza się to kilka razy w odstępach 2 tygodni. Kiedy samica jest gotowa do kopulacji, leży nieruchomo na ziemi, wyciąga tylne łapy i lekko unosi zadek. Jeśli samica nie przyjmie tej pozycji, należy natychmiast przenieść ją do swojego zbiornika. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego stresu u zwierzęcia. Składanie jaj odbywa się następnie przez całą wiosnę i lato. Zwykle składane są 2-3 jaja. W zależności od temperatury wylęgają się po 50-80 dniach.

Clemmys guttata preferuje w naturze bagna, jeziora i małe rzeki, które mają czystą wodę, ale jednocześnie mają wystarczającą roślinność i osłonę. Zwierzęta lubią się opalać, dlatego preferowane są miejsca, w których jest wystarczająco dużo pni drzew lub podobnych przedmiotów leżących w wodzie, aby zwierzęta mogły się po nich wspinać.

Latem żółwie plamiste można trzymać na zewnątrz od połowy maja do połowy września. Nie jest to jednak konieczne, wręcz przeciwnie, wymaga specjalnych środków, takich jak częściowe przeszklenie, strefy płytkiej wody, gęste, ugruntowane nasadzenia i ochrona przed drapieżnikami, np. przed ptakami.

Tabela temperatury wody i czas spalania lampy grzewczej/HID w Clemmys guttata

clemmys guttata temperatur tabelle beleuchtung dauer1
Występowanie w naturze Clemmys guttata

Żółw plamisty występuje od południowej Kanady (Ontario) po północną Florydę. Obszar ich występowania rozciąga się wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Na przykład zwierzęta pochodzące z dalekiej północy intensywnie hibernują, podczas gdy zwierzęta pochodzące z Florydy mają tylko krótką fazę zmniejszonej aktywności. Ma to związek z warunkami temperaturowymi na danym obszarze.

Stan ochrony Clemmys gutatta
  • Jest chroniona zgodnie z WA II. Oznacza to, że zwierzęta należy zgłosić właściwemu organowi ds. ochrony gatunków. W tym celu otrzymasz od nas dowód pochodzenia, który możesz przedłożyć w swoim urzędzie.