0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Czym karmić żółwie lądowe?

Zestaw Agrobs

Karma dla gadów roślinożernych

Czym karmić żółwie lądowe?

Prawidłowe odżywianie żółwi lądowych ma fundamentalne znaczenie dla ich zdrowia i dobrej kondycji, gdyż pozwala uniknąć nienaturalnego, szybkiego wzrostu, jak i problemów z jelitem pokarmowym. Warto wiedzieć, że większość żółwi lądowych jest roślinożerna, co oznacza, że gady te żywią się głównie roślinami, kwiatami i różnego rodzaju chwastami. Postaramy się więc uszczegółowić czym najlepiej karmić żółwie lądowe w niewoli.

Co mogą jeść żółwie lądowe?

Jak już wspomniano, żywienie jest bardzo ważnym czynnikiem w hodowli żółwi lądowych, gdyż prawidłowy pokarm pozwoli żółwiowi żyć dłużej, ale przede wszystkim zdrowo. Żółw żyjący na wybiegu zewnętrznym, ma możliwość odżywiania się wieloma roślinami i kwiatami, które rosną w jego pobliżu. Natomiast jeśli hodowla żółwia odbywa się w terrarium, zwierzę musi polegać wyłącznie na nas w kwestii żywienia. Tak więc co mogą jeść żółwie lądowe?

Dieta żółwia lądowego na wolności

W tym przypadku dieta jest bardzo zróżnicowana, w rzeczywistości żółwie lądowe mają dużą różnorodność roślin i kwiatów, które rosną samoistnie w naszych ogrodach. Pisaliśmy już na ten temat artykuł, warto poczytać na ten temat tutaj.

Należy jednak pamiętać, aby w zagrodzie, gdzie przebywają żółwie rosły tylko rośliny jadalne i nie toksyczne, należy zawsze to sprawdzić przed wpuszczeniem gada na wybieg. Zaleca się także udostępnić żółwiowi trochę suchego siana łąkowego oraz w części zwilżonego takiego jak Agrobs, aby żółw lądowy zawsze miał alternatywne źródło pożywienia w swojej diecie. W ogrodzie żeruje głównie na chwastach, różnego rodzaju liściach i kwiatach. W naszych warunkach te gady najbardziej lubią liście pokrzywy, mniszka lekarskiego oraz babki lancetowatej. Listę ziół znajdziesz tutaj.

Czym karmić żółwie lądowe w terrarium?

W tym przypadku karmienie żółwia zależy od nas, tak naprawdę będziemy musieli zwrócić szczególną uwagę na to, co mu podamy. I tu polecamy gotowe mieszanki dostępne również w naszym sklepie. Najlepiej jednak nie stosować wyłącznie jednego rodzaju pokarmu, ponieważ żółw powinien mieć urozmaicone pożywienie. Najwłaściwszą dietą, którą można zapewnić w terrarium, jest dieta zbliżona do tej naturalnej – letniej. Nawet w okresie jesienno-zimowym powinniśmy być w stanie znaleźć świeże chwasty takie jak pokrzywa, mniszek, babkę lancetowatą itp.

Dobrym rozwiązaniem jest również podawanie pokarmu suszonego, zebranego w okresie letnim. Siano (z traw i ziół) jest ważnym elementem diety, ponieważ jest dostępne dla zwierząt w biotopie przez cały czas i praktycznie wszędzie, dzięki czemu mogą spożywać jego niewielką ilość każdego dnia. Jest bardzo bogata w błonnik, dlatego jest ważna dla trawienia – w naturalny sposób „oczyszcza” przewód pokarmowy i ogranicza potencjalną inwazję pasożytów.

Agrobs mieszanki dla gadów polecane przez hodowców i weterynarzy

Jeśli nie macie możliwości suszenia ziół łąkowych, z pomocą przychodzą sprawdzeni producenci tacy jak Agrobs i Herbal Pets. W ofercie obu producentów znajduję się wiele ciekawych mieszanek jak i pojedynczych ziół. Produkty firmy Agrobs przodują na rynku europejskim i polecane są przez wielu hodowców na całym świecie jak również przez weterynarzy. Zioła są zbierane u podnóża Alp, dlatego ich skład jest wyjątkowo cenny.

Pokarm w formie kolby podaje się poprzez namoczenie go w wodzie, zapobiega to ryzyku pęcznienia ziół w przewodzie pokarmowym i nie odwadnia gadów. Pokarm również należy dobrać do wielkości żółwia, dla młodszych osobników polecamy Agrobs Babie dla dorosłych mieszanki Testudo Original, Herbs i Fibre. Przy czym niezjedzone resztki pokarmu należy wyrzucać codziennie, aby nie narażać się na pleśnienie.

Jeśli zwierzęta nie chcą jeść mieszanek od Agrobs, polecamy zmieszać zmiękczone kolby ze świeżymi dzikimi ziołami, takimi jak mniszek lekarski, babka lancetowata, pokrzywa lub liście pokrzywy. Po kilku dniach zwierzęta zaczną selektywnie wybierać kolby z mieszanki stopniowo się do niej przekonując.

Czym jeszcze charakteryzują się mieszanki Testudo od Agrobs? Zapewniają optymalną podaż błonnika surowego dla utrzymania zdrowej flory jelitowej. Zioła są na tyle zbilansowane, że posiadają idealny stosunek wapnia do fosforu. Zaletą tego pokarmu jest również brak sztucznych aromatów i konserwantów oraz zbóż i produktów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto kompozycja ziół od Agrobs jest na tyle zbilansowana, że pomaga zwierzętom wytwarzać jędrny i zdrowy kał.

Jak często i w jakich ilościach należy karmić żółwie?

To pytania sprawia wiele trudności, ponieważ żółwie europejskie w środowisku naturalnym nie jedzą codziennie zbilansowanego pożywienia. W związku z tym łatwo jest przekarmić żółwia co niestety wielu właścicieli robi nieświadomie. Skutkiem „zbyt dobrego karmienia” jest przede wszystkim zbyt szybki wzrost oraz problemy z kośćmi i narządami, które w dalszej kolejności (często trwale) pogarszają jego stan zdrowia.

Aby obserwować powolny i naturalny przyrost skorupy żółwia powinno się je karmić w następujący sposób: Codziennie świeże i dostępne przez cały dzień: siano łąkowe lub sianokulki Agrobs, natomiast co 2 dzień świeże dzikie zioła łąkowe na przemian z gotowymi mieszankami.

Wielkość porcji zależy oczywiście od liczby zwierząt. Jednakże ogólną zasadą jest to, że zwierzętom należy podawać tylko tyle pożywienia, ile są w stanie zjeść w ciągu 10-15 minut. Oczywiście każdy żółw jest inny i są osobniki, które biegną i pożerają pokarm szybciej niż inne, należy wówczas takim osobnikom podawać mniejsze ilości. Jednakże te praktyczne zasady nie mają zastosowania w przypadku wybiegów zewnętrznych, w których gad sam określa ilość pożywienia i jego rodzaj jeśli korzysta z roślin naturalnie rosnących na wybiegu. Trzeba również pamiętać, aby w terrarium nie zabrakło miseczki z wodą. Żółwie często uzupełniają płyny, szczególnie młode osobniki.

Wczesną wiosną i późną jesienią może być ciężko znaleźć świeże, dzikie zioła. W tym czasie można wykorzystać wybrane rodzaje roślin o dobrych wartościach odżywczych. Zawsze jednak należy przestrzegać zasady, aby nie podawać jednego pożywienia przez dłuższy czas tylko urozmaicaj dietę. Pokarmem zastępczym może być sałata rzymska, ricotta, endywia, cykoria oraz rukola i roszpunka. Należy pamiętać, że żółw, nie żyjąc na wolności, potrzebuje dobrej podaży wapnia. Można mu go dostarczyć poprzez podawanie sepii (kość mątwy) lub sproszkowanego wapnia sprawdzonych firm. Zwykle przyjmuje się, iż wystarczy codziennie delikatnie zetrzeć sepię w niewielkiej ilości na pożywienie lub pozostawić całą gość mątwy w terrarium i żółw sam będzie ja podjadać. 

Żródło: Agrobs

Może to Cię zainteresuje?