0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Terrarium dla żółwia wodno lądowego

Terrarium dla żółwia wodno lądowego – jak powinno wyglądać?

Terrarium dla żółwia wodno lądowego zaprojektujemy dla Państwa na wymiar. Dodatkowo oferujemy potrzebne wyposażenie oraz wiedzę przy montażu. Tymczasem prosimy zapoznać się z informacją jak powinien wyglądać taki zbiornik i co powinno się w nim znaleźć. Jeśli będą Państwo zdecydowani zapraszamy do kontaktu.

terrarium dla żółwia wodno lądowego

Terrarium dla żółwia wodno lądowego powinno być odpowiednio przystosowane do potrzeb danego gatunku, łącząc życie w wodzie z życiem na lądzie. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak powinien wyglądać naszym zdaniem taki zbiornik oraz przedstawić elementy budowy i wyposażenia. Oczywiście w niektórych przypadkach niektórzy hodowcy mogą mieć inne zdanie jednak są pewne zasady, z którymi mamy nadzieje wszyscy się zgodzą. Zapraszamy do lektury!

Wielkość terrarium dla żółwia wodno lądowego

Pierwszą rzeczą, od której trzeba zacząć to odpowiedzieć sobie na pytanie jak duży powinien być zbiornik. Oczywiste jest że zależy to od danego gatunku żółwia. Np. nie powinno się umieszczać Kinosternon Albogulare, który potrafi dorastać do nawet 20 cm, do zbiornika przeznaczonego dla Kinosternon Baurii, który osiąga maksymalnie 12 cm w dorosłym życiu. Tak więc jeśli chcemy, aby żółwiom żyło się dobrze najlepiej albo zdecydować się na małe osobniki albo pomyśleć o miejscu, w który zmieści się duże akwarium. Nie mniej jednak uważamy, że im większy zbiornik tym lepszy.

Ograniczenie przestrzeni ma jednak sens w przypadku młodych żółwi. Jest mało prawdopodobne, aby młode Kinosternon Baurii o długości pancerza zaledwie 2 cm można było znaleźć w zbiorniku o średnicy 120 cm, jeśli jest on prawidłowo skonstruowany. Dlatego sensowne będzie umieszczanie młodych w mniejszych zbiornikach, aby kontrolować ich wzrost, wagę, pobór pokarmu oraz codzienne zachowania. Takiego małego kapselka można początkowo trzymać w zbiorniku 54l.

Inaczej trzeba podejść do tematu urządzając terrarium dla żółwia wodno lądowego dla kilkuletnich osobników. Trzeba pamiętać, że w naturze zwierzęta nie ograniczają się do przestrzeni, stąd warto pomyśleć o zbiornikach, które w pełni zaspokoją potrzeby zwierząt. Np. Dorosły Kinosternon Cruentatum osiąga maks. 15cm, ale jest dobrym pływakiem i ucieszy się z dużej przestrzeni np. 150 x 50 x 50 cm. Dlatego warto przed samym zakupem przemyśleć miejsce, w którym ma się znaleźć terrarium dla żółwia wodno lądowego i dopiero wtedy zdecydować na jaki gatunek możemy sobie pozwolić.

Wystrój w żółwiowym akwarium

Jeśli już podejmie się decyzje co do wymiarów akwarium to kolejnym krokiem będzie zaplanowanie przestrzeni w środku. Zawsze powinniśmy kierować się dobrem zwierząt i zakładać, że większość gatunków błotnych uwielbia wygrzewać się na kawałku suchego lądu. A przecież najważniejsze powinno być dla nas to, aby żółwie były szczęśliwe.  

Nie wszystkie gatunki żółwi wodno-lądowych to dobre pływaki. Oznacza to więc, że pływanie nie jest ich ulubionym zajęciem w ciągu dnia, natomiast korzystanie ze słońca już tak! Pomijając gatunki takie jak żółw wężowoszyi, które w zasadzie całe dnie spędzają w wodzie, trzeba zapewnić im również możliwość wyjścia na suchy ląd. Nie mniej jednak nie kosztem zmniejszenia zbiornika, gdyż zabranie żółwiom możliwości pływania byłoby dużym błędem.

Nasuwa się pytanie co w takim razie powinno się znaleźć w wystroju terrarium dla żółwia wodno lądowego? Proponujemy urządzić zbiornik dobierając nierównomierne kamienie, korzenie i rośliny. Zwłaszcza dla młodych żółwi bardzo ważne będą kryjówki i możliwość wypłynięcia na powierzchnię wody w dowolnym miejscu i czasie, ponieważ dla maluchów jest to o wiele łatwiejsze niż wypłynięcie na powierzchnię. Z tego samego powodu poziom wody dla niemowląt nie powinien przekraczać 5 cm. Możliwość ucieczki do wody na wypadek zagrożenia również musi być łatwa. 

Jeśli przyjrzeć się jak żyją żółwie błotne w naturalnym środowisku można wyciągnąć wnioski iż, są to bagna, lasy namorzynowe i małe stawy. Jest więc jasne, że w środku muszą znaleźć się kryjówki, wyspy a także duża ilość roślin wodnych. 

Rośliny wodne w terrarium dla żółwi wodno lądowych

Jak widać na załączonych obrazkach, rośliny są nieodzownym elementem zbiornika. Część z nich wystaje daleko ponad powierzchnię wody. Dzieje się tak dlatego, że np. Epipremium mogłoby nie przetrwać gdyby było całkowicie zanurzone pod wodą ​​a po drugie, gałęzie bluszczu tworzą w ten sposób kryjówki i miejsca, w których żółwie odpoczywają. Cała konstrukcja oferuje wiele możliwości, dzięki którym żółw może wyjść bez problemu się na powierzchnię i zaczerpnąć powietrza w każdej chwili. Dlatego też uważamy, że jaskinia i bluszcze w akwaterrarium to podstawa!

Z racji tego, że żółwie błotne uwielbiają się wygrzewać często i intensywnie, przy projektowaniu zbiornika warto uwzględnić takie miejsce. Można np, umieścić kilka korzeni akwariowych lub korek i kamienie. Ułożyć je tak, aby stworzyć łagodne wyjście z wody. Warto też zakupić rośliny akwariowe dostępne w sklepach zoologicznych, ponieważ szybko rosną, tworząc naturalne kryjówki. 

Wyspa ciepła w terrarium dla żółwia wodno lądowego

Wyspa ciepła to szczególne miejsce w terrarium dla żółwia wodno lądowego dlatego powinno się poświecić na jej zaprojektowanie więcej uwagi. Punkt grzewczy powinien być skierowany w taki sposób, aby żółw mógł na niego wskoczyć prosto do wody, nie uderzając w kamienie ani korzenie. Z drugiej strony przestrzeń wyspy ciepła powinna być na tyle duża, aby żółw mógł wygrzewać się pod lamą jak również odpocząć od bezpośredniego naświetlania. Dodatkowo warto zaprojektować wejście w taki sposób, aby żółw miał również dostęp do wyspy z zarośli. Pod żarówką temperatura powinna osiągać od 40 – 45C.

Wysokość wody w zbiorniku 

Głębokość wody zależy od konkretnego gatunku. Przy małych żółwiach przyjmuje się, że nie powinna przekraczać 1,5krotności jego pancerza. Dla kapselków 5cm wody będzie wystarczająca. Czasem nawet zalecamy, aby młode osobniki miały możliwość swobodnego wyjścia z wody jak również wskoczenia do niej w razie zagrożenia dlatego niski poziom wody będzie wystarczający.

Dla dorosłych żółwi np. z gatunku Kinosternon głębokość nie jest szczególnie istotna. Kinosternon można trzymać w bardzo płytkiej wodzie i nie będzie to miało dla niego większego znaczenia, o ile wszystkie pozostałe parametry będą prawidłowe. Aczkolwiek mniej wody może oznaczać trudności w utrzymaniu jej w czystości. Dlatego zalecamy, aby trzymać je w wodzie o wysokości 2krotności jego pancerza, aby dało się zamontować filtr. 

Podłoże w akwarium żółwiowym

Najlepszym i najbardziej sprawdzonym podłożem będzie drobny piasek. Niektóre żółwie znoszą również żwir jednak biorąc pod uwagę, że część nich lubi się w piasku czasem zakopać to będzie on lepszy. Może to być gotowy piasek dla gadów lub piasek rzeczny.  

Oświetlenie w terrarium dla żółwia wodno lądowego

My używamy metahalogenów, ale są różne szkoły. Są osoby, które stosują świetlówki T5 i osobno żarówkę grzewczą do wytworzenia ciepła. Są nawet specjalne promienniki dla żółwi wodnych, które mają specjalne zabezpieczenia przed zachlapaniem, np. Exo terra ma serie SWAMP.  

W naszych terrariach symulacja słońca odbywa się za pomocą żarówek HID od Solar Raptor. W dużych zbiornikach sprawdzą się metahalogeny o mocy 70W w mniejszych wystarczy wersja 35W. Ważne, aby wyspa ciepła ogrzała się na tyle, aby osiągnąć temperaturę 40C-45C pod samą żarówką. 

Inne akcesoria, które przydadzą się w akwarium

Jeśli chodzi o inne akcesoria, które przydadzą się w akwarium to będzie to filtr i grzałka. W przypadku pierwszego urządzenia polecamy używać te o 2krotnie wyższej mocy filtracji w stosunku do standardowego akwarium dla rybek. Przy dużych zbiornikach idealne będą filtry kubełkowe przy małych wystarczy filtr wewnętrzny. Ale już przy oby urządzeniach warto znaleźć takie, które maja opcje mieszanej filtracji stosując jednocześnie wkłady biologiczne i mechaniczne. Polecamy do małych akwariów filtry firmy Jingye, które poza standardową gąbką w zestawie mogą również pracować z wkładem opisanym powyżej (również w formie mieszanej, dzięki dwóm komorom)

Montaż grzałki (najlepiej z termostatem) to dobry pomysł, aby utrzymać temperaturę wody powyżej pokojowej. Grzałka musi być całkowicie zanurzona w wodzie jak również dobrze jest użyć wyższą moc, aby nie podgrzewała wody 24h na dobę. 

Warto jednak zwrócić uwagę, iż w terrarium dla żółwia wodno ladowego te elementy mają sens jeśli zbiornik ma na tyle wysokim poziom wody, aby oczyszczać ją z nieczystości przy całkowitym zanurzeniu urządzenia filtrującego. W inny wypadku będzie niezbędne podmienianie regularnie wody.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w dobrze akcesoriów zapraszamy do kontaktu lub polecamy zajrzeć do naszych propozycji gotowych zestawów. W ten sposób zaopatrzą się Państwo w gotowe wyposażenie terrarium dla żółwia wodno lądowego jednocześnie zaoszczędzając domowy budżet.  

Źródło: wasserschildkroeten-auffangstation.de

Może to Cię zainteresuje?