0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Jaka lampa dla żółwia wodno-lądowego do akwaterrarium będzie najlepsza?

lampa dla żółwia wodno-lądowego do akwaterrarium

Lampa dla żółwia wodno-lądowego do akwaterrarium

Właściwie dobrana lampa dla żółwia wodno-lądowego jest tak samo ważną częścią hodowli jak zróżnicowana dieta i odpowiednio dobrany zbiornik. Żółwie wodne pochodzą ze wszystkich kontynentów, więc ich wymagania będą rzecz jasna odmienne. Niektóre zwierzęta żyją w naturze na pustyniach inne w lasach tropikalnych. W związku z tym istnieją różne potrzeby do stworzenia idealnego oświetlenia, temperatury i wilgotności w warunkach domowych. Ważne jest jednak to by zawsze kierować się dobrem zwierząt. 

Jaka lampa UVB dla żółwia wodno-lądowego? 

Oświetlenie i czas jego trwania w ciągu doby należy dostosować do danego gatunku lub sposobu ich życia w naturalnym środowisku. Dlatego większość żółwi wodno-lądowych, które dużą część w ciągu dnia spędzają na intensywnym wygrzewaniu się powinny posiadać w zbiorniku lampy metahalogenowe. Żółwie, które mają takie wymagania to m.in.  żółwie błotne z rodzaju Trachemys, Pseudemys, Chrysemys, Graptemys, Mauremys, Emydura a także Kisternon.

HID to lampy, które są w stanie wytworzyć bardzo duże natężenie światła. Są to obecnie jedyne lampy, dzięki którym można osiągnąć naturalny poziom jasności na poziomie około 100 000 luksów. Jest wielu znanych producentów lamp metahalogenowych. My posiadamy ofertę m.in. takich marek jak SolarRaptor lub Marak. Do uruchomienia potrzebny jest odpowiedni statecznik, a także gniazdo ceramiczne. Kompletne zestawy można kupić u wyżej wymienionych producentów lub użyć uniwersalnych stateczników podłączając je samodzielnie. 

Taka lampa dla żółwia wodno-lądowego jest dostępna najczęściej w różnych wersjach kąta padania wiązki i różnej mocy. Ma to znaczenie w zależności od wielkości zwierzęcia, ale przede wszystkim od wielkości zbiornika. Im większe akwaterrarium, tym większa moc lampy. Dzięki temu nie musisz instalować dodatkowych lamp (takich jak lampy światła mieszanego, diody LED, reflektory halogenowe czy żarówki UVA).

Jakiej mocy powinna być lampa dla żółwia wodno-lądowego

Na przykład wersję 35W Flood używamy dla wyżej wymienionych gatunków w akwarium o powierzchni podstawowej 80×40 centymetrów lub mniej. Od 100×40 centymetrów 50 watów i od rozmiaru podstawowego 120×40 wersja 70 watów. Dla jeszcze większych zbiorników przygotowano wersje 100 lub 150 W.

Nie ma większego znaczenia, od którego z powyższych producentów otrzymasz swoją lampę. Różnice są raczej niewielkie, dlatego z czystym sumieniem możemy polecić całą naszą ofertę.

Istnieją również inne rodzaje lamp emitujących promieniowanie UV. Jednak pod względem natężenia światła, ciepła i promieniowania UV żadne inne oświetlenie nie dorównuje lampie UV-HID. Dlatego każdemu hodowcy żółwi możemy polecić żarówki HID. Przynajmniej ci, którzy opiekują się gatunkami światłolubnymi, powinni zaopatrzyć się w lampę UV-HID, która najbardziej przypomina naturalne słońce. Odpowiednie oświetlenie zwiększa także między innymi aktywność i chęć Twoich zwierząt do kopulacji. Zapobiega chorobom takim jak krzywica i martwica oraz zapewnia piękniejsze i intensywniejsze kolory u zwierząt.

Ważne jest, aby lampy były zamontowane bezpiecznie i w pewnej odległości od zwierzęcia. W zależności od gatunku temperatura powinna wynosić od 35 do 45 stopni. Lampę należy wymieniać raz w roku lub po osiągnięciu maksymalnego czasu pracy, gdyż po pewnym czasie pracy (ok. 3000 godzin) lampy tracą promieniowanie UV.  

W przypadku gatunków nocnych lub nielubiących światła nie jest potrzebna lampa HID. Zamiast tego można zamontować świetlówki, lampy rtęciowe, halogenowa lub diody led, aby symulować określony rytm dnia. Dotyczy to np. gatunku Sternotherus czyli żółw piżmowy zwany również wonnym.

W przypadku gatunków z rodzaju Sternotherus lampa HID nie jest wymagana, gdyż są one aktywne o zmierzchu i w nocy. Ponadto prowadzą stosunkowo skryty tryb życia i z reguły tylko samice gatunku Sternotherus wygrzewają się na krótko przed złożeniem jaj samce bardzo rzadko. Ważne jest, aby zwierzęta nadal miały lampę, która w określonych punktach ogrzewa mały, suchy obszar/część terenu do 35 stopni. W tym przypadku skuteczne okażą się reflektory halogenowe o mocy 40–50 watów.

Jeśli potrzebujesz pomocy w tym jaka lampa dla żółwia wodno-lądowego będzie najlepsza dla Twoje żółwia – napisz do nas. Postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć na twoje pytanie. Zapraszamy do składania zamówień w naszym sklepie turtles.pl

Źródło: wasserschildkroeten-auffangstation.de

Może to Cię zainteresuje?