0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Co je żółw wodno-lądowy? Karmienie i dieta żółwi wodno-lądowych

żółw diamentowy karmienie co je żółw wodno-lądowy? dieta żółwia wodno-lądowego

Co je żółw wodno-lądowy?

Zdrowa i zróżnicowana dieta żółwi wodno-lądowych jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju tych zwierząt. Różnorodność w diecie oznacza używanie tego samego rodzaju pokarmu maksymalnie trzy do czterech razy w miesiącu.

W zależności od gatunku zwierzę je bardzo różne pożywienie. Jeden żółw może być wyłącznie weganinem, inny chętnie zje mieszankę pokarmową roślinno-zwierzęcą, a jeszcze inny lubi wyłącznie mięso.

W sklepach zoologicznych często można znaleźć gotową karmę, o której mówi się, że jest odpowiednia dla wszystkich żółwi wodnych. Są one zazwyczaj dostępne w postaci pelletu lub kolorowej mieszanki pelletu, suszonych raków, krabów kiełża lub suszonych ryb. Trzeba jednak pamiętać, że większość tych produktów nie nadaje się do długotrwałego karmienia i nie należy podawać ich zbyt często. Testując pokarmy od różnych dostawców wybraliśmy te najsmaczniejsze dla żółwi i najbardziej popularne z uwagi na skład. Tak więc na pytanie co je żółw wodno-lądowy? Odpowiemy – możemy je polecić. 🙂

Częstotliwość karmienia 

W przypadku pokarmów pochodzenia zwierzęcego należy zwracać uwagę na wielkość porcji. Przyjmuje się, że wielkość porcji należy dostosować do wielkości głowy zwierzęcia (skala 1 do 1, z wyłączeniem szyi)

Kapselki i młode żółwie powinny być karmione codziennie przez pierwsze 3 miesiące. Od trzeciego miesiąca polecamy robić przerwy w karmieniu 1-2 razy dni w tygodniu. Kiedy żółwie osiągną już rok warto podawać pokarm co drugi dzień. 

Dorosłe osobniki w wieku siedmiu lat i starsze powinny być karmione tylko dwa do trzech razy w tygodniu.

Czy żółwie najedzą się do syta?

Żółwie wodne nie mają uczucia sytości, co jest bardzo pomocne dla zwierząt żyjących na wolności, gdyż żerują cały czas. W niewoli należy zwracać uwagę na dietę żółwia i odpowiednio go karmić, szczególnie jeśli w zbiorniku są również inni mieszkańcy terrarium. Ślimaki, krewetki i mniej aktywne ryby mogą bardzo szybko stać się dla nich pożywieniem. Dlatego ważne jest to, aby zadbać o dietę i nie przekarmić żółwia. 

Jeśli zwierzę będzie jadło zbyt często i łapczywie zacznie się niekontrolowany wzrost ciała oraz narządów wewnętrznych. Może to skutkować chorobami kostnymi oraz osłabieniem i w konsekwencji doprowadzić do problemów zdrowotnych. 

Pokarm roślinny – czy rośliny wodne są jadalne dla żółwia?

Pokarm roślinny, np. rośliny wodne, powinien być przez cały czas dostępny dla żółwia w zbiorniku i nie powinien być wliczany do ilości pokarmu. Niestety, jeśli zależy nam na gatunkach, które lubią jeść dużo pokarmu roślinnego, jak np. żółwie błotne (Trachemys lub Pseudemys), rośliny wodne w akwaterrarium nie przeżyją zbyt długo. Jeśli więc w zbiorniku będzie wiele osobników tego gatunku warto rozważyć zakup drugiego akwarium do hodowli roślin wodnych. Jednocześnie w tym samym akwarium można hodować ślimaki i krewetki, które również mogą służyć za pokarm.

Z reguły można posadzić wszystkie rośliny wodne ze sklepu akwarystycznego lub zoologicznego w zbiorniku dla żółwi, ale dla pewności warto zapytać sprzedawcę, czy nie będą nietoksyczne. Ciekawym pokarmem będzie np. rzęsa wodna. Przy odpowiednim naświetleniu zbiornika dobrze się rozmnaża (również w stawach latem) a żółwie bardzo ją lubią. Z innych gatunków roślin polecamy paprocie wodne oraz Ludwigie repens

Żywność pochodzenia roślinnego to także dzikie zioła np. mniszek lekarski, warzywa i owoce. Jednak z racji mnogości pokarmów radzimy unikać ich w diecie (poza dzikimi ziołami).  

Co je żółw wodno-lądowy czyli mrożony pokarm jako urozmaicenie diety

Dzielimy je na żywność schłodzoną i mrożoną oraz żywność żywą jednak wymienione pokarmy nie nadają się dla wszystkich żółwi chociażby z uwagi na wiek. Przy założeniu że zamrozimy pokarm warto zwrócić uwagę jaki będzie najsmaczniejszy: 

Idealnie nadają się: larwy komarów, rybki np. danio błękitne, karasie, stynka, pstrąg, łosoś oraz małże, krewetki, pchły wodne, tubifex, kryl, bosmidy, artemia, kalmary, serca wołowe, serca z kurczaka, serca z indyka, serca z kaczki, wołowina, meksykańskie kraby bojowe, myszy, szczury, pisklęta, świnki morskie, koniki polne i świerszcze. Powinno się unikać podawania ryb słonowodnych.

Żywy pokarm dla żółwia wodno-lądowego

Warto tu wyróżnić takie gatunki jak: Szarańcza wędrowna, szarańcza pustynna, karaluchy argentyńskie, robaki, mączniki, świerszcze stepowe, świerszcze domowe, świerszcze śródziemnomorskie, wszy leśne, chrząszcze, dżdżownice, rosiczki, ślimaki oraz krewetki. Większość produktów można znaleźć w sklepach zoologicznych lub wędkarskich. 

Jeśli trzeba nakarmić kilka osobników w jednym zbiorniku warto podawać dżdżownice (Dendrobeny). Można dostać je w każdym sklepie wędkarskim. Również dobrym pokarmem będą ślimaki wodne, często akwaryści chcą ich się pozbyć, gdyż mnożą się w dużej ilości w zbiornikach. Jest to jednak cenny pokarm dla gatunków wodno-lądowych z uwagi duże wartości odżywcze, więc warto przeszukać Internet w poszukiwaniu żywych ślimaków.

Skorupiaki takie jak np. krewetki to jeden z lepszych pokarmów z uwagi na bogate źródło wapna. Większość żółwi wodnych lub je jeść i często bywa to główne ich źródło pożywienia w ich naturalnym środowisku.

Wapń jest ważny dla rozwoju kości i skorupy. Ponieważ większość pożywienia nie zawiera wystarczającej ilości wapnia, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie żółwia, powinny zawsze mieć pod ręką kawałek skorupy mątwy; zwierzęta zwykle wtedy dostarczają sobie niezbędnego wapnia. Aby móc magazynować wapń, zwierzęta potrzebują także witaminy D3, którą wytwarzają samodzielnie poprzez odpowiednie oświetlenie UV.

Dodatkowy pokarm uzupełniający jako idealna dieta żółwi wodno-lądowych

Aby uzupełnić plan żywienia, regularnie polecamy podać żółwiom pokarm zawierający minerały i witaminy. Przetestowaliśmy wielu producentów i możemy polecić: produkty firmy Sera, Tropical Biorept oraz Tetrę ReptoMin. Żółwie dzięki takim mieszankom zjadają mniej roślinności wodnej, ponadto producenci zadbali o każdą grupę wiekową jak i konkretne gatunki co bardzo ułatwia kontrolowanie i dozowanie pożywienia.

Przy okazji nowy właściciel żółwia ma pewność, iż pokarm jest zbilansowany i bogaty w składniki odżywcze. A jak wiadomo dieta żółwi wodno-lądowych powinna być zróżnicowana, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Trzeba unikać nadmiaru pokarmu bogatego w tłuszcze i białko, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych i anomalii w trakcie wzrostu pancerza.

Mamy nadzieje, że odpowiedzieliśmy na pytanie co je żółw wodno-lądowy jeśli jednak mają Państwo pytania dodatkowe zapraszamy do kontaktu. Postaramy się odpowiedzieć najszybciej jak to możliwe.