0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Hodowla żółwi lądowych

Hodowla żółwi lądowych – ciekawostki

Wbrew pozorom hodowla żółwi nie jest skomplikowana, ale należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Na tej stronie znajdziesz praktyczne informacje, jak prawidłowo żółw lądowy domowy powinien być pielęgnowany, aby nowi właściciele cieszyli się z nowego przyjaciela przez długie lata.

Sklep terrarystyczny online w ofercie żółwie lądowe żółwie wodno-lądowe

Hodowla żółwi lądowych od czego zacząć?

Najważniejsze jest to, by wybrać odpowiedni rozmiar terrarium lub akwarium Nieprawdą jest, że żółwie dostosowują się do wielkości zbiornika i nie rosną dalej. Wraz z wiekiem konieczne jest przeniesienie większego żółwia do większego terrarium. Jego wielkość powinna wzrosnąć proporcjonalnie wraz z przybywającym wiekiem osobnika. Należy się więc zastanowić, gdzie taki zbiornik będzie stać i jakie może mieć możliwie największe wymiary. My polecamy terraria zamykane wentylowane, które są w naszej ofercie. 

Jaka żarówka dla gadów? Czym zastąpić prawdziwe słońce?

Hodowla żółwi to oczywiście dodatkowe wydatki :-). Np. żarówka dla gadów, to niezbędny element każdego terrarium. Na rynku dostępnych jest ich bardzo dużo, ale nie każda dedykowana jest dla gadów. To, jaką żarówkę potrzebuje żółw lądowy domowy zależy od wielkości terrarium i od ceny jaką chcesz na to przeznaczyć. Najważniejsze aspekty to dostarczenie odpowiedniego promieniowania UV oraz ciepła. Są żarówki, które spełniają wszystkie te funkcje w jednej i są też takie, które wydzielają konkretne promieniowanie osobno. 

Np. do żarówki UVB należy dodać lampę grzewczą, w zależności od przestrzeni i warunków wybranego terrarium. Jeśli masz mniejsze terrarium, polecam reflektory ustawione na wysokości, która jest poniżej  zakresu temperatur  35-40 ° C Świetlówka UVB musi być umieszczona 7–10 cm nad zwierzęciem. Zalecam też zakup cyfrowego timera ze względu na prawidłowe ustawienie trybu dziennego (około 10-12 godzin) przy zimnym świetle dziennym. Dobrze jest również regulować pory roku, tj. zmniejszając lub wydłużając godziny oświetlenia.

Dzięki promieniowaniu UVB żółw prawidłowo wchłania wapń oraz wytwarza witaminy, między innymi D3. Lampa UVB jest potrzebna szczególnie w zimie, gdy nie ma wystarczającej ilości słońca, ponieważ żółw zatrzymuje promieniowanie UVB w ciele tylko przez dwa do trzech miesięcy. 

Można również zamontować żarówkę rtęciową, która spełnia wszystkie funkcje w jednej i nie wymaga podłączania dodatkowych stateczników. Zapewnia korzyści zbliżone do naturalnego światła słonecznego, które jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zachowanie i zdrowie gadów.

My polecamy zainwestować w lampę wyładowczą, która spełnia wszystkie funkcje żarówek, zastępując idealnie naturalne słońce. Aktualnie żarówki metahalogenowe dla gadów są najlepszym rozwiązaniem do terrariów, w których chcemy zapewnić pełną gamę światła potrzebnego do zdrowego rozwoju tych zwierząt. Dzięki niespotykanie wysokiej emisji UVB oraz idealnej barwie UVA niemalże zastępują słońce.

Dodatkowo wydzielają ciepło dzięki czemu są kompletnym rozwiązaniem. Lampy te posiadają zewnętrzne stateczniki, więc do działania potrzebny będzie dodatkowy zespół rozruchowy (balast/statecznik). Należy użyć modelu statecznika zaprojektowanego specjalnie dla wymaganej mocy żarówek. Więcej na ten temat napisałem na moim blogu zachęcam do zapoznania się. Jeśli interesuje Państwa sprzedaż hurtowa metahalogenów zapraszamy do panelu hurtowni.

Jakie wybrać podłoże do terrarium?

Różne podłoża zachowują odmienny poziom pochłaniania i utrzymywania wilgotności. Substraty leśny i gliniasty utrzymują dłużej wilgotność, niż gleba piaszczysta. My polecamy do terrarium podłoże do terrarium złożone z piasku, żwiru i gliny o dużej chłonności wody. Można poza tym zastosować trociny odpylone, łupki, torf oraz korę, ale trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej strefy wilgoci. 

Wilgotność w żółwiowym terrarium

Hodowla żółwi wymaga nieco zaangażowania od właściciela, który powinien zadbać o odpowiednie warunki w terrarium. I tak, odpowiednie temperatury idą w parze z wystarczającą wilgotnością. Dzienna temperatura w terrarium poniżej źródła ciepła powinna wynosić około 35-40°C w zależności od gatunku. Do tego wystarczą promienniki o mocy 25–50W. 

Trzeba pamiętać że żółw musi się także ochłodzić. Temperatura otoczenia powinna zatem wynosić około 25-30°C natomiast w nocy dobrze jest utrzymać temperaturę około 18°C. Konieczne jest także zraszanie terrarium na noc, szczególnie młodym żółwiom, gdyż potrzebują one wilgotnego podłoża. Dzięki tym wahaniom temperatur w dzień i w nocy oraz wzrostem wilgotności, możemy przynajmniej w minimalnym stopniu symulować środowisko, do którego żółw jest przyzwyczajony.

Dobrze jest też kąpać żółwie, najlepiej co drugi dzień. Wystarczy włożyć je do letniej wody (do krawędzi plastronu) i trzymać je przez około 20minut. Żółwie się załatwią, nawodnią a terrarium utrzymane będzie w czystości. Z własnego doświadczenia uważam również, że regularne kąpiele znacznie aktywują młode żółwie, dzięki czemu nie są apatyczne i lepiej radzą sobie w sezonie zimowym.

.

Zimowanie, czy konieczne?

Sama hodowla żółwi jest w zasadzie prosta, natomiast zimowanie tych gadów polecam doświadczonym hodowcom. Trzeba spełnić szereg warunków, aby nie stała się im krzywda. 

Pierwszy warunek to temperatura otoczenia. Musi być w przedziale 0-5°C. Co ważne nie może być wysokich wahań temperatury bo żółwie mogą się obudzić i/lub zamarznąć. Do procesu zimowania należy je odpowiednio przygotować (co jest ryzykowane dla młodych żółwi).  Więcej o procesie zimowania na naszym BLOGu. Zapraszam!

Oczywiście, żółwie nie potrzebują zimowania, aby żyć, jeśli utrzymasz je w umiarkowanej temperaturze w terrarium, będą cieszyć oko przez cały rok. Jednak mogą być momentami bardziej apatyczne. Należy pamiętać, aby zapewnić im odpowiednie oświetlenie, witaminy (bezwzględnie) oraz wartościowy pokarm. 

Jak zachowa się żółw lądowy domowy w sezonie letnim na zewnątrz?

Hodowla żółwi to przyjemny a zarazem twórczy moment dla właścicieli. Najlepszy okres dla zdrowia i prawidłowego rozwoju żółwi to oczywiscie wiosna i lato. Jak tylko zrobi się ciepło za oknem a temperatura w nocy nie będzie spadać poniżej 15C można a nawet zalecane jest trzymać żółwie na zewnątrz. Jeśli masz możliwość zrobić zagrodę w ogrodzie (zabezpieczoną od dołu przed ucieczką) lub box na balkonie to polecam trzymać je cały sezon na świeżym powietrzu.

Przebywanie na słońcu jest dla nich niezbędne. Wpływa na poziom witaminy D3 i gospodarki wapniem, dzięki temu szybciej rośnie. Trzeba jednak pamiętać, żeby miały gdzie schronić przed pełnym słońcem. Żółw lądowy domowy w warunkach naturalnych jest przyzwyczajony do spadków temperatury i wzrostu wilgotności w nocy w związku z tym przebywanie na zewnątrz jest dla nich bezpieczne.

Zielona łączka, czyli co podawać naszym pupilom?

Podstawowym warunkiem prawidłowego odżywiania żółwi lądowych jest uświadomienie sobie, że są one przede wszystkim roślinożercami o metabolizmie i układzie trawiennym przystosowanym do przetwarzania ubogich, wysokotłuszczowych, niskobiałkowych, pokarmów.

Skład pokarmu wyhodowanych w niewoli żółwi można podzielić na dwa podstawowe. Karmienie od wiosny do jesieni i karmienie zimą, pod warunkiem, że ich nie hibernujemy.

Od wiosny do nadejścia zimy 95% racji paszowych powinno składać się z dzikich ziół łąkowych. Podstawą jest mniszek lekarski (pot. mlecz), koniczyna, babka lancetowata, zwyczajna, różne rodzaje ostów i chwasty. Pozostałe 5% jedzenia nazywamy dodatkowym i zwykle zmienia się ono w zależności od aktualnej oferty w danym sezonie. Na przykład od wiosny można podawać płatki kwiatów akacji, hibiskusa. Latem można zaoferować smakołyki, takie jak truskawka czy arbuz. Jesienią na przykład można podać kawałek jabłka, kulkę winogrona, liście winorośli, liście kalarepy, liście kapusty. Należy jednak podkreślić, że jest to dodatkowy pokarm.

W miesiącach zimowych podstawą diety powinien być susz ziołowy, który może być uzupełniony o kapustę pekińską, cykorię, sałatę rzymską, kapustę patch choy czy roszponkę, które są najbardziej odpowiednie w swoim składzie. Jako dodatek można od czasu do czasu podać niewielką ugotowaną marchewkę, liście kalarepy lub startego świeżego ogórka. Suszone zioła oraz pałeczki ziół do codziennego karmienia, które można zmieszać z wyżej omawianym pokarmem można znaleźć u nas. Pałeczki ziół moczy się w wodzie, kiedy napęcznieją dodaje się je do reszty pożywienia.

Nie należy podawać: sałaty masłowej, szczawiu, twarogu i produktów pochodzenia zwierzęcego! 

Witaminy – są ważnym elementem diety szczególnie w czasie zimy. Należy podawać mieszanki witamin, które zawierają w składzie wapń, minerały i aminokwasy oraz witaminę D3. Specjalnie skomponowany zestaw posiadamy również w sprzedaży. Można podawać też startą sepie jako idealne źródło wapnia. Należy jednak pamiętać, że żółwie mają bardzo dobry węch i nie zjedzą nawet najlepszych smakołyków jeśli przesadzimy z ilością witamin. Trzeba sypać tyle by ich nie wyczuły w pożywieniu. 

Ile i jak często karmić?

No i na koniec kluczowe pytanie ile podawać pokarmu i jak często?. 🙂 oczywiście podstawową odpowiedzią na to pytanie jest wiek żółwia, ale ważne są również inne aspekty. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by nie przesadzić z ilością pożywienia. Często mamy tendencję do podawania kilka razy dziennie liści mlecza, byleby zobaczyć jak ślicznie je. Owszem, niektórych widok jedzącego żółwia uspokaja i koi nerwy, ale trzeba pamiętać że najważniejsze jest jego zdrowie. Toteż trzymajmy się zasady im mniej tym lepiej. Mały żółw lądowy domowy zje ze dwa liście mlecza a duży cały pęczek. Aczkolwiek już zarówno i mały, i duży żółw powinien jeść raz dziennie. Ja zawsze stosuje zasadę, że po tzw. kąpieli wracają do terrarium i wtedy same biegną do pożywienia. Co ważne warto czasem żółwia raz na 2 tygodnie przegłodzić, pamiętając żeby woda była zawsze dostępna.

Może to Cię zainteresuje?