0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Oplątwy – żywe rośliny do terrarium! Uprawa i pielęgnacja!

f9d4a1 162f1f1d8fa14685b1b09d88c5eaa7f3 mv2 scaled
oplątwy

Piękne i łatwe w pielęgnacji oplątwy są idealnymi roślinami domowymi, które można zastosować również jako wzbogacenie wnętrza naszych terrariów. Tillandsie są to rośliny z rodziny bromeliowatych. W naturze zwykle rosną jako epifity, przyczepiając się do innych drzew i roślin. Charakterystyczną ich cechą jest brak systemu korzeniowego (przynajmniej w tradycyjnym znaczeniu tego słowa) oraz to że czerpią wodę i składniki pokarmowe z powietrza przez liście. Potrzebują jedynie minimalnej ilości wody, aby żyć w pomieszczeniach. To sprawia że są one niezwykłe! Tillandsii się nie sadzi – daje nam to możliwość tworzenia niesamowitych kompozycji i dowolnej aranżacji wnętrz.

 

Nasza propozycja to oplątwy w terrariach! Można je przymocować do ścian korkowych lub w innych miejscach za pomocą specjalnego kleju lub drucików, sznurka itp. Tak naprawdę ograniczać będzie Was tylko wyobraźnia co do kompozycji żółwiowego terrarium. Oplątwy będą korzystać z wilgoci i światła dziennego lub sztucznego z żarówki. A co najważniejsze są naprawdę łatwe w utrzymaniu i nie są trujące dla zwierząt!

oplątwy
tillandsia

Zasady podlewania:

Po podlaniu delikatnie strząśnij nadmiar wilgoci. Ma to zabiec tworzeniu się zgnilizny między liśćmi, co może nastąpić dość szybko przy ograniczonym przepływie powietrza. Alternatywnie pozostaw oplątwy do wyschnięcia na powierzchni do góry nogami, aby nadmiar wody mógł łatwo spłynąć.

Sugerujemy używać wody przegotowanej o temperaturze pokojowej, aby naśladować naturalne warunki tych roślin. Twarda woda z kranu ma duży poziom wapnia i może ostatecznie spowodować uszkodzenie włosków rośliny powietrznej. Dobra będzie też deszczówka, można ją zebrać na zewnątrz w pojemniku i przelać do butelki z rozpylaczem. Przy codziennym zraszaniu żółwiowego terrarium staraj się nie moczyć bezpośrednio liści oplątwy, gdyż pobiera ona większość wilgoci z pomieszczenia.

oplątwy
oplątwy
tillandsia

Ciekawe gatunki oplątw:

1. Tillandsia oaxacana

Odkryta w meksykańskim stanie Oaxaca, oaxacana w kształcie gwiazdy ma miękkie, kredowozielone liście, które przechodzą od jasnozielonego do ciemnozielonego. Każdy liść jest pokryty srebrzystym puchem, co sprawia, że ​​roślina ta jest wyjątkowo miękka w dotyku. Jeden z twardszych gatunków, w pełnej dojrzałości dorasta do 20 cm i wytwarza wyraźne fioletowo-żółte kwiaty.

f9d4a1 b411c304fc13480ab6b60414937e2c92 mv2

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

 • Umieść w jasnym, pośrednim świetle. Zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego może powodować zwijanie się i wysychanie liści, ostatecznie je zabijając.
 • Lubią temperatury od 10 do 30°C i niższe w nocy.
 • W cieplejszych miesiącach oaxacana wymaga obfitego spryskiwania lub moczenia przynajmniej raz w tygodniu wodą o temperaturze pokojowej. Podobnie jak w przypadku wszystkich roślin powietrznych, następnie delikatnie strząśnij nadmiar wody, aby zapobiec tworzeniu się gnicia w gęstych liściach.
 • Jeśli zauważysz zwijanie się liści tej rośliny, może to oznaczać, że ​​jest odwodniona.
 • Można odżywiać je rozcieńczonym nawozem do orchidei co kilka tygodni, dodając kilka kropli do wody. (tylko poza terrarium)

2. Hiszpański mech: tillandsia usneoides

Pochodząca z regionów subtropikalnych, w tym Florydy, Ameryki Południowej i Chile, jest to najczęściej występująca roślina powietrzna na wolności. Hiszpański mech, zwany także brodą starca, jest prawdziwym epifitem i rośnie gęsto w koronach drzew w delikatnych pasmach do długości sześciu metrów. Ta prosta i eteryczna roślina powietrzna wygląda imponująca jako element wystroju terrarium czy po prostu wnętrz np. zwisając z haczyka, karnisza lub umieszczona w wiszącej doniczce nad parapetem, lub regałem.

oplątwy tillandsia mech hiszpański

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

 • Mech hiszpański dobrze rośnie w jasnym lub zacienionym otoczeniu, ale nie lubi bezpośredniego światła słonecznego.
 • Gatunek ten toleruje szeroki zakres temperatur, od bardzo ciepłych do chłodnych w pomieszczeniach. Po zaaklimatyzowaniu należy jednak unikać przenoszenia go, gdyż nie będzie dobrze reagował na nagłe zmiany otoczenia.
 • Ze względu na cienkie liście mech hiszpański jest podatny na odwodnienie i woli przebywać w miejscu o dużej wilgotności. Aby była zdrowa, regularnie ją zraszaj, nawet raz dziennie w najcieplejsze miesiące i mocz raz w tygodniu.
 • Wiosną i latem podawaj niewielką ilość nawozu do orchidei zmieszanego w butelce do zamgławiania, aby zachęcić roślinę do kwitnienia.

3. tillandsia xerographica

Pochodząca z Gwatemali, wyglądająca królewsko Xerographica (olbrzymia roślina powietrzna / srebrna królowa) jest znana z tego, że żyje do 25 lat i jest jednym z niewielu gatunków roślin powietrznych, które rozwijają się w bezpośrednim świetle. Ta rzeźbiarska, srebrzystozielona roślina produkuje pojedynczy fioletowy kwiat w każdym cyklu kwitnienia. Ekstremalnie wolno rosnący epifit. Xerographica jest niesamowicie odporna i można ją eksponować w pomieszczeniach w połączeniu z elementami wystroju wnętrz.

xerographica oplątwy tillandsia

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

 • Preferowane jest światło bezpośrednie, ale przetrwa ona również dość dobrze przy dużej ilości światła pośredniego.
 • Temperatury między 10-30°C będą sprawdzały się idealnie.
 • Raz w tygodniu zraszaj wodą o temperaturze pokojowej. Delikatnie strząśnij nadmiar wilgoci po podlaniu, aby zapobiec gniciu wewnątrz liści.
 • Przesadna krzywizna liści będzie sygnalizować, że roślina jest odwodniona i potrzebuje częstszego podlewania.
 • Można odżywiać co kilka tygodni wiosną i latem nawozem dla roślin mieszanych z wodą

Zaczynamy regularną sprzedaż tych niesamowitych roślin. Mamy nadzieje że Wam również podoba się ta alternatywa. Sprawdź teraz naszą ofertę!

Może to Cię zainteresuje?