0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Kąpiel żółwi lądowych – czy jest konieczna?

kąpiel żółwi lądowych

Dlaczego kąpiel jest ważna?

Wydawałoby się, że żółwie lądowe nie mają na co dzień styczności z wodą bo jak sama nazwa wskazuje są to gady, które żyją na lądzie. Nic bardziej mylnego. W naturalnych warunkach zwierzęta te mimo specyficznego śródziemnomorskiego klimatu, szukają miejsc o dużej wilgotności. Zakopują się głęboko w ziemi lub chowają się przed pełnym słońcem w szczelinach skalnych, norach, itp. Wodę czerpią z pożywienia, z deszczu lub piją poranną rosę z liści. Dlaczego więc ważna jest kąpiel żółwi lądowych?

kąpiel żółwi lądowych
kąpiel żółwi lądowych

 

Często w warunkach hodowlanych nasze terraria są zbyt małe, aby stworzyć żółwiom idealne warunki, stąd zaleca się kąpiel żółwi lądowych powtarzać co kilka dni. Jak to powinno się odbywać?

 

Jak wygląda kąpiel żółwi lądowych w praktyce?

Otóż, wkładamy żółwie do miski, pojemnika lub wanny. Następnie napełniamy je wodą do wysokości łączenia plastronu z karapaksem. Woda oczywiście powinna być letnia i może być bezpośrednio z kranu. Żółwie bardzo lubią kąpiele. Chętnie korzystają więc z tego czasu, pijąc wodę i wypróżniając się. Taki rytuał powinien być powtarzany co 2 dni i odbywać się nawet do 30 minut.

W ten sposób żółwie nawodnią się oraz nawilżą swoją skorupę dzięki czemu będą zawsze czyste i ożywione natomiast terrarium będzie wolne od odchodów i nieprzyjemnych zapachów. Nie oznacza to, że w terrarium nie musimy podawać już wody. Żółwie lądowe zawsze muszą mieć do niej dostęp, czy to w formie mokrego jedzenia, czy napełnionej miseczki. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję w terrarium należy pamiętać, aby często wymieniać wodę na świeżą

Niezależnie jednak od sposobu podawania wody zawsze należy zwilżać podłoże w części, w której gady śpią i odpoczywają. W ten sposób będziemy mieć pewność, że żółwie będą zdrowe i aktywne.

Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie, gdzie znajdziesz ciekawe zdjęcia i filmiki o tym jak dbać o żółwie i je pielęgnować. Zapraszamy również do naszego sklepu, w którym możesz zostać posiadaczem żółwi, np. jednego z naszych bestsellerów – żółwie greckie testudo hermanni!

Może to Cię zainteresuje?