0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Wybieg zewnętrzny dla żółwi lądowych?

Wybieg zewnętrzny dla żółwi lądowych zagroda dla żółwia lądowego

Oczywiście, że tak! Lato to idealny moment, aby zacząć działać. Jeśli trzymacie swoją pociechę w domu i chcecie dać mu trochę więcej przestrzeni przeczytajcie artykuł, aby dowiedzieć się jakie plusy ma hodowla żółwi na zewnątrz. Wielu hodowców stara się zapewnić najbardziej naturalne warunki dla swoich gadzich przyjaciół i stosują wybiegi zewnętrzne nawet jako całoroczne domy. Jak to możliwe i jakie warunki należy spełnić? Zapraszam do lektury.

Zanim przejdę do meritum, chciałbym zwrócić uwagę na najważniejszą rzecz, o której trzeba pamiętać. Żółwie europejskie zamieszkujące w naturze południową część naszego kontynentu mogą przebywać na wybiegu zewnętrznym od późnej wiosny do końca lata. Są nimi m.in. żółw grecki, żółw obrzeżony, żółw mauretański czy stepowy. Natomiast żółwie afrykańskie muszą już mieć zastosowane systemy grzewcze, aby zachować minimalną amplitudę temperatur. Do przedstawicieli gatunku należą m.in. żółw lamparci lub żółw zawiasowy. Zasada jest jedna – żółwie europejskie wytrzymują na zewnątrz (bez dodatkowego ogrzewania) temperatury powyżej 10C w nocy. Natomiast żółwie afrykańskie min. 18C w nocy! Latem więc spokojnie jesteśmy w stanie te warunki spełnić.

Od czego więc zacząć budować zagrodę?

Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie. Powinno być one wystarczająco długo nasłonecznione, ale również częściowo zacienione. Żółwie uwielbiają słońce, gdyż jest ono najlepszą „naturalną żarówką” jednak zbyt długie przebywanie na słońcu bez możliwości schronienia mogłoby mu tylko zaszkodzić. Należy też pamiętać, że słońce wytwarza promieniowanie UV również w cieniu więc jeśli nawet żółwie przez kilka godzin w ciągu dnia otrzymają słońce „pod chmurką” to i tak będą one naświetlone.

Kolejny ważny aspekt to wielkość wybiegu. Jeśli macie ogród to ograniczać Was będzie miejsce, które chcecie na to przeznaczyć. Na pewno trzeba się w tej sytuacji kierować dobrem żółwia i dać mu możliwość trochę pobiegać. Trzeba pamiętać, że w naturze te gadzie stworki są bardzo aktywne, więc zagroda może im dać trochę wolności. Więc sugerowałbym odległości rzędu 2 – 3m (minimum!) Jeśli jednak macie tylko balkon to oczywiście nawet 1-2 metrowe zagrody będą lepsze niż spędzanie czasu w zamkniętym terrarium.

Z czego zrobić zagrodę? Są różne metody do jej zaprojektowania. Można wykonać ogrodzenie z drewna, płyty OSB, PCV, kamieni lub betonowych bloczków. Każdy zrobi inaczej jednak najważniejsze o czym trzeba pamiętać to: ogrodzenie musi być na tyle wysokie by żółw nie uciekł i na tyle głębokie by się nie podkopał. Żółwie są norowcami, więc proponuje podkopać ogrodzenie 50-100cm w głąb ziemi w zależności jak duża jest wasza pociecha. Dodatkowo drewniane ogrodzenie trzeba będzie zabezpieczyć przed wodą. Plusem PCV jest fakt, że przepuszcza promieniowania UV. Kamienne ogrodzenia natomiast mogą służyć żółwiom do ścierania pazurków.

Kolejna rzecz, o której trzeba pamiętać to zabezpieczenie zagrody przed drapieżnikami. Najgroźniejsze mogą okazać się koty i ptaki. Dlatego proponuje założyć od góry siatkę na całej powierzchni. Warto też rozważyć ogrzewanie schronienia, ocieplając go styropianem i dodatkowo zamontować kabel lub mate grzewczą. Oczywiście żółwie powinny mieć dostarczane ciepło od góry jednak w tej sytuacji można podwyższyć temperaturę, gdy spadnie poniżej wartości wymaganych. Dzięki temu można przedłużyć pobyt żółwia na zewnętrznym wybiegu.

Jest też sposób na wybieg całoroczny. Wymaga to jednak większej powierzchni do zagospodarowania. Buduje się wtedy szklarnie z wybiegiem zewnętrznym, w której montuje się specjalne żarówki podtrzymujące temperaturę i dostarczające promieniowanie UV. Dzięki temu żółwie, kiedy w dzień jest w słońcu ciepło, mogą się wygrzewać kilka miesięcy dłużej. Natomiast zimą udadzą się w naturalny sposób na spoczynek zwany hibernacją. To tak oczywiście w skrócie – w tym temacie trzeba oczywiście wykazać się większym doświadczeniem.

Co środku zagrody? Podłożem może być darń i piasek z gliną z możliwością zakopywania. Dodatkowo warto posadzić tam dużo ziół łąkowych, aby żółw miał świeże pożywienie na bieżąco. (jeden osobnik wszystkiego od razu nie zje) Płaskie kamienie sprawdzą się świetnie do ścierania długich i twardych pazurów. Żółwie lądowe wymagają również obszernych, płytkich basenów, misek do picia i kąpieli, należy jednak pamiętać, aby codziennie wymieniać w nich wodę. Kolejnym ważnym elementem są kryjówki. Żółwie muszą mieć możliwość schowania się przed pełnym słońcem. Do tego świetnie się sprawdzą gliniane doniczki lub np. mostek wiklinowy czy jaskinia. Naturalnie cień dają też rośliny i sianko, w którym żółwie uwielbiają się chować.

Czy żółwie należy zabierać do domu przed deszczem? Zdecydowanie nie! Deszczówka jest jak manna z nieba. Oczywiście jeśli będzie nawałnica, gdzie spada 30mm na m2 i żółw nie ma gdzie się schować to warto rozważyć jego zabranie do środka, ale w innym wypadku zostawmy go na zewnątrz. Letni deszcze jest dobrą okazją do napicia się świeżej wody i ochłodzenia przed upałem. Ponadto będzie to świetna okazja do podziwiania żółwi jak czerpią przyjemność z deszczy. Wyciągają wtedy główki, żeby napić się deszczu. 😊

Przy okazji zewnętrznych wybiegów warto wspomnieć o transporterach i faunariach. Są one bezpieczną formą transportu żółwi w momencie, kiedy chcecie z nim jechać np. na wakacje. W łatwy sposób można przewieźć takiego osobnika na działkę czy do miejsca docelowego i wygodnie wypuszczać go na spacer, aby zaczerpnął pełnego słońca i świeżego powietrza. Pamiętając oczywiście, żeby mieć żółwika pod obserwacją.

Mam nadzieje, że zachęciłem Was do zbudowania zagrody i nie będziecie się ograniczać do kilku godzin na słońcu dziennie. Nie bójcie się zostawiać żółwi na noc a odwdzięczą się Wam dobrym zdrowiem i dużym temperamentem.

Może to Cię zainteresuje?