0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Żółw karłowaty Pelusios nanus

żółw karłowaty pelusios nanus
ż

Żółwie wodno-lądowe

Pelusios nanus

Żółw karłowaty

Żółw karłowaty jest najmniejszym przedstawicielem rodzaju Pelusios. Maksymalnie może urosnąć do 12 cm, aczkolwiek są zwykle mniejsze (średnio 8-10cm), Pelusios nanus jest idealnym gatunkiem do trzymania w akwarium, nie zimuje dzięki czemu można go podziwiać przez cały rok w zbiorniku, ale nie jest najlepszym pływakiem.

Żółw karłowaty Pelusios nanus – charakterystyka gatunku

Hodowla P. nanus

Dorosły osobnik Pelusiosa nanus mimo swoich niewielkich wymiarów powinien być trzymany w akwarium o minimalnych wymiarach 100x30x20cm (wysokość=poziom wody). Młode żółwie powinny mieć mniejszy zbiornik, w którym wysokość wody będzie wahać się od 2-5cm przy temperaturze wody 25-30°C. Do podgrzania wody będzie potrzebna grzałka dostosowana do wielkości zbiornika. Jedzą z reguły larwy komarów i pchły wodne oraz granulat dla najmłodszych. Polecamy Supreme Young.

Podobnie jak wszystkie inne gatunki żółwi, Pelusios nanus wymaga czystej wody. Trzeba się więc przygotować na częstą wymianę wody co kilka dni lub zainwestować w filtr zewnętrzny (w przypadku dużego zbiornika) Niemniej jednak co kilka miesięcy należy przeprowadzać podmianę wody w wysokości co najmniej 50%.

Jako podłoże należy zastosować piasek, ponieważ zwierzęta czasami lubią zakopać się w podłożu. Ponadto akwarium powinno być dobrze zaaranżowane (rośliny, korek, kamienie itp.), ponieważ jak wspomniano powyżej, gatunek ten nie jest najlepszym pływakiem i dlatego potrzebuje pomocy do wspinaczki pod wodą i obowiązkowo suchego lądu.

Nad wyspą powinna świecić lampa metahalogenowa (HID) dzięki czemu osiągniesz wymaganą temperaturę na wyspie ciepła na poziomie 40-45°C. Miejsce do złożenia jaj musi być wypełnione piaskiem

P. nanus maja ciekawą cechę uśpienia w trakcie lata. Mianowicie zbiornik może częściowo wyschnąć przez dwa do trzech miesięcy. W tym czasie zwierzęta chowają się w piasku i śpią. Temperatura w wodzie powinna wynosić 30°C latem i 24-28°C wiosną, jesienią i zimą.

W naturze zakopują się w ochładzającej się ziemi, aby znaleźć ochronę przed palącym słońcem, gdy ich siedliska (stawy, bagna) wysychają. Aby zbiornik był jak najbardziej dostosowany do naturalnych warunków, żółwie powinny mieć możliwość zakopywania się w piachu podczas letniego odpoczynku. W tym celu musi być dostępny pojemnik wypełniony ziemią/piaskiem, przydają się mniejsze akwaria lub plastikowe skrzynki, które po prostu stoją w głównym akwarium. Zdecydowana większość zwierząt korzysta z tej możliwości zakopywania się już po krótkim czasie i utrzymuje swój letni odpoczynek całkowicie samodzielnie – nie musisz robić nic poza stworzeniem miejsca do snu.

Tabela temperatury wody i czas świecenia lampy HID z podziałem na miesiące:

Temperatura wody i świecenia lampy z podziałem na miesiące pelusios nanus

Stan ochrony

Niestety nie wiele wiadomo o stanie populacji w naturalnym środowisku. Gatunek ten nie jest jednak objęty ochroną i dlatego nie podlega rejestracji. Rzadko spotykany w hodowli domowej i nie jest łatwo go rozmnożyć.

Płeć i wielkość Pelusios nanus

Pelusios nanus osiąga maksymalny rozmiar 12 cm, ale z reguły jest mniejszy. Dopiero w wieku 2-3 lat można z całą pewnością określić płeć. Samce mają grubszy i dłuższy ogon niż samice. Ponadto pancerz brzuszny samców jest lekko wklęsły (zakrzywiony do wewnątrz), co ułatwia kopulacje.

Rozmieszczenie / siedlisko żółwia karłowatego

W naturze żółwie karłowate występują głównie na gęsto porośniętych roślinnością terenach podmokłych Konga, Malawi i Zambii. Siedliska bardziej przypominają stawy i oczka wodne niż rzeki i jeziora. Nic więc dziwnego, że gatunek ten nie należy do najlepszych pływaków. Zwierzęta zamiast pływać, chodzą po dnie.

Odżywianie Pelusios nanus

Pelusios nanus zjada ślimaki, pchły wodne, larwy komarów, dżdżownice, ryby, krewetki, serca wołowe, myszy, rzęsę i inne rośliny wodne (pokarm roślinny spożywa się w większych ilościach tylko w temperaturze powyżej 25°C). Młode zwierzęta potrzebują codziennego karmienia, a dorosłe 2-3 razy w tygodniu. Przy czym należy uważać, aby nie karmić zbyt tłusto, zbyt często lub zbyt dużo, gdyż zwierzęta mają tendencję do nadwagi.

Źródło: wasserschildkroeten-auffangstation.de

Może to Cię zainteresuje?