0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Żarówka dla żółwia – Jak dobrać odpowiednią?

Jaka żarówka dla żółwia będzie najlepsza?

W naturze to słońce jest naszą „żarówką”, która emituje promieniowanie ultrafioletowe w trzech różnych długościach fali. Do Ziemi dociera 95% światła UVA oraz w mniejszym stopniu UVB, które z punktu widzenia zdrowia jest ważniejsze – nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Jaka więc będzie odpowiednia żarówka dla gadów lub pytając bardziej szczegółowo żarówka dla żółwia?

żarówka reptile UVB 150 żarówki do terrarium żarówka dla żółwia jaka będzie najlepsza?

Jaka żarówka dla gadów?

W naturze to słońce jest naszą „żarówką”, która emituje promieniowanie ultrafioletowe w trzech różnych długościach fali. Do Ziemi dociera 95% światła UVA oraz w mniejszym stopniu UVB, które z punktu widzenia zdrowia jest ważniejsze – nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Jaka więc będzie odpowiednia żarówka dla gadów lub pytając bardziej szczegółowo żarówka dla żółwia?

Jak więc zastąpić naturalne światło w warunkach domowych naszym zwierzakom? To pytanie nie jest przypadkowe, gdyż źródło światła jest jednym z najważniejszych elementów w hodowli. Każdy zwierzak terrariowy potrzebuje wystarczającej ilości promieniowania do prawidłowego rozwoju. Dlatego ważne jest, aby dobra żarówka UVB dla gadów pojawiła się jeszcze przed rozpoczęciem hodowli.

Żarówka dla żółwia od znanych producentów, co możemy polecić i dlaczego?

Wiele już pisaliśmy o stosowaniu żarówek, jednak chcielibyśmy teraz bardziej rozszerzyć temat w oparciu o dane producentów i własne doświadczenie. Pokażemy Wam, jak czytać opisy i jak montować oświetlenie, aby w optymalny sposób wykorzystać możliwości i moc żarówki. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli w zależności od zastosowania i zwierząt w terrariach. Skupimy się na parametrach, które będą idealne dla żółwi lądowych. 

Pierwsza, najważniejsza funkcja żarówki, to wytwarzanie promieniowania UVB. Jest ono warunkiem utrzymania dobrego zdrowia i prawidłowego wzrostu żółwi lądowych. To dzięki niej każdy osobnik w naturalny sposób wytwarza w organizmie witaminę D, Jest ona odpowiedzialna za dystrybucję wapnia w jego organizmie a tym samym za prawidłowy wzrost i budowę kośćca. Innymi słowy, aby skorupa Twojego żółwia była twarda i prawidłowo ukształtowana.

Żarówka dla żółwia z opisem parametrów – jak czytać i dobrać odpowiednią?

Korzystając ze strony producenta Exoterra, poniżej zamieszczam zdjęcie potrzeb promieniowania UVB dla poszczególnych gatunków gadów i płazów.

uvb bulb index
zapotrzebowanie gadów i płazów na promieniowanie UVB

Jeśli przeniesiemy ilość gwiazdek przyporządkowanych dla danego gatunku na zalecenia producenta. Możemy śmiało określić na jakiej wysokości żarówka dla gadów UVB spełni swoją funkcję.

I tak np. analizując żarówkę Exoterra Reptile UVB 200 widać wyraźnie, że: w przypadku hodowli żółwi lądowych optymalne wydzielanie promieniowania UVB nastąpi, jeśli umieścimy ją między 10 a 20cm nad żółwiem. Czemu więc mamy na rynku żarówki UVB o różnej mocy promieniowania? Odmienne wymagania względem oświetlenia będą miały gatunki pustynne (np. agama, żółw stepowy), a inne żyjące w zacienionych i wilgotnych lasach deszczowych (np. kameleony). Dlatego na rynku dostępne są żarówki z różną emisją promieniowania, dobrze jest więc kierować się opisem zaleceń producentów.

Żarówka UVB zaspokaja jedynie zapotrzebowanie gadów na cenne promieniowanie. Należy więc zapewnić żółwiom punkt świetlny, który stworzy obszar grzewczy do termoregulacji. Do tego posłużą żarówki grzewcze o jasnej barwie światła dziennego z promieniowaniem UVA. Np. Exoterra Intense została specjalnie zaprojektowana do świecenia punktowo.

PT2135 Intense Basking Spot Set
żarówka grzewcza Intense Basking Spot 50W

Skoncentrowaną wiązkę można precyzyjnie skierować na obszar, aby stworzyć ciepłe miejsce w terrarium. Dodatkowo światło UVA przyczynia się do dobrego samopoczucia fizjologicznego gadów oraz dba o fotosyntezę roślin, jeśli posiadamy np. oplątwy. Dlaczego więc są różne moce tych samych żarówek? Wszystko zależy od wielkości naszych zbiorników i zapotrzebowania gadów na ciepło. Np. żółwie lądowe powinny mieć około 30-35C pod żarówką.

Patrząc na opis wytwarzanego ciepła w zależności od mocy żarówki widać, iż jeśli mamy niskie terrarium lub nisko osadzoną żarówkę to na wysokości 10cm nad żółwiem spokojnie wystarczy 25W. W przypadku, jeśli żarówka świeci wyżej będziemy potrzebować już większej mocy. Inaczej sytuacja ma zastosowanie np. dla jaszczurek typu agamy. Potrzebują one pod żarówką nawet 50C. W związku z tym zakładając już na samym początku na jakiej wysokości umieścimy nasze źródło światła, łatwo będzie nam dostosować moc żarówki. 

Istnieją jednak rozwiązania, które pomagają dostosować warunki oświetlenia zbliżone do tych naturalnych, przy pomocy jednego źródła światła. Są to specjalne żarówki rtęciowe i metahalogeny. Szerzej o tych rozwiązaniach i innych akcesoriach dla gadów piszemy w następnym artykule tutaj.

Może to Cię zainteresuje?