0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Suszony pokarm dla żółwia? Co gady mają jeść zimą

suszone zioła pokarm dla żółwi zolw stepowy

Czemu suszony pokarm dla żółwia? Ponieważ pojawia się coraz więcej pytań dotyczących żywienia żółwi, postanowiłem co nie co na ten temat napisać. O ile oczywiście żółw nie zasnął na zimę, trzeba pamiętać, że jego dieta powinna być oparta w większości o zioła łąkowe. W końcu jest on roślinożercą! I choć proporcje te są mocno zależne od gatunku i wieku żółwia, którego posiadamy, to jednak trzeba pamiętać, że są one najzdrowsze, najlepsze w swoim składzie i jednocześnie najbardziej lubiane. Oczywiście zimą ciężko je zdobyć, więc musimy je zastąpić innym pokarmem. Tak więc jaki suszony pokarm dla żółwia będzie odpowiedni?

Co żółwie mogą jeść zimą? suszony pokarm dla żółwia
Co żółwie mogą jeść zimą? suszony pokarm dla żółwia

Wielu hodowców odradza warzywa i owoce. My też nie polecamy tego rodzaju pożywienia. Czemu? A to dlatego, że żółwie lądowe są stworzone do przyswajania wysokotłuszczowych i niskobiałkowych pokarmów bogatych w błonnik. Stąd codzienne podawanie warzyw i owoców doprowadza do nienaturalnego i zbyt szybkiego wzrostu żółwia oraz obciąża jego wątrobę i nerki. Jaki więc podawać pokarm? Czy suszony pokarm dla żółwia będzie odpowiedni?

Zdajemy sobie sprawę, że przekonanie naszego gada do suszu nie jest najłatwiejszą rzeczą i jeśli postawimy obok siebie suszone zioła i zielonego ogórka to z daleka pobiegnie za świeżym zapachem. Ale mimo wszystko trzeba uzbroić się w cierpliwość. Można przecież zmieszać niewielką ilość warzywa z suszem wcześniej namoczonym w wodzie. I mimo, że jest to sprytny zwierzak i potrafi czasem wygrzebać co lepsze dla podniebienia to i tak warto przestawiać go stopniowo na wartościowy pokarm. Zatem jeśli już naprawdę nie macie alternatywy to można od czasu do czasu zmieszać susz z roszponką albo podać cykorię lub rukolę. Z czasem nawet najbardziej oporna gadzina „zmięknie”

Żółw grecki żywienie

Są warzywa, których należy się wystrzegać ze względu na dużą zawartość kwasu szczawiowego. Mogą one powodować deformacje lub zmiękczenie skorupy. Są to między innymi; sałata masłowa, szczaw, szpinak czy rabarbar. Ponadto nie należy zbyt często podawać owoców. Są one uwielbiane przez gada ze względu na swoje walory zapachowe i smakowe, ale mają skład nieodpowiedni dla żółwiowego brzuszka. Dlatego najbezpieczniej będzie jeśli zimą będziemy podawać suszony pokarm dla żólwia.

Jaki suszony pokarm dla żółwia będzie najzdrowszy?

Skąd więc wziąć wartościowy pokarm w okresie zimowym? Wielu hodowców poleca niemiecką markę Agrobs. Rzeczywiście skład tego pokarmu to w 100% zioła łąkowe takie jak np. mniszek, przywrotnik, babka, koniczyna czy krwawnik. Po namoczeniu w ciepłej wodzie należy odczekać około 15 minut aż produkt napęcznieje i ostygnie po czym można go podać żółwiowi. Oczywiście, jeden żółw zje to ze smakiem inny będzie oporny, bo przyzwyczajony jest do świeżego mlecza, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość. Ponadto można zwierzę przyzwyczajać do nowego smaku stopniowo. Można też rozsypać susz po terrarium np. suszone kwiaty hibiskusa, dzikiej róży, malwy albo nagietka, które poza walorami smakowymi nie gniją tak szybko a nadal wydzielają, miły dla żółwiowego nosa, zapach.

suszone zioła pokarm dla żółwi
suszone zioła – jako bezpieczny suszony pokarm dla żółwia

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na ważny aspekt żywienia tych zwierząt. Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu żółwie powinny dostawać wapno jako suplement diety. Dorosłe żółwie potrafią od czasu do czasu same podgryzać sepię, ale najczęściej zmuszeni jesteśmy jednak dosypywać wapno do pożywienia, gdyż żółwiowy nos jest bardzo czuły. W ten sposób uzupełniamy jego niedobory, które w naturze dostarcza mu świeży pokarm i naturalne słońce.

Podsumowując, jeśli chcesz, aby Twój żółw cieszył się dobrym zdrowiem, zapewnij mu warunki najbardziej zbliżone do naturalnych. Pamiętając, że w naturze ich pokarm jest wyjątkowo jałowy i niezbyt urozmaicony. Sam zwierzak lubi zwiedzać terrarium w poszukiwaniu pożywienia, więc z czasem przekona się do zimowej alternatywy!

Może to Cię zainteresuje?