0 0,00 

Cart

Brak produktów w koszyku.

View Cart Checkout

Jak rozpoznać czy żółw lądowy jest zdrowy – porady

zdrowy żółw lądowy

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś nad tym czy Twój przyjaciel ma się dobrze? Poświęć trochę czasu na obserwację, aby poznać jego zachowanie i kondycje i przekonaj się, że wszystko u niego w porządku. 😉

f9d4a1 ff724c27c4fb457aba19b7900b383a4f mv2

 

Aktywność

Jeśli temperatura ciała żółwia jest wystarczająco wysoka, będzie on się dość szybko poruszać. Zdrowy żółw lądowy powinien być aktywny i chodzić z plastronem nie dotykając podłoża i unosząc całe ciało ponad ziemią. Żółw będzie chodził po całym terrarium, z ciekawością poszukując pożywienia. Na czas odpoczynku zakopie się albo zacznie zwiedzać terrarium. Zachowanie jest zmienne, ale w większości przypadków, każdy osobnik powinien z samego rana iść pod ciepłe miejsce, podnieść temperaturę swojego ciała, a następnie szukać pożywienia. Często żółw zakopuje się cały w podłożu i go nie widać, nie oznacza to, że się udusi, gdyż w naturze kopie nory, chowając się przed upałem i poszukując wilgoci.

 

Pancerz

Pancerz powinien być gładki, twardy w dotyku i bez widocznych guzków czy oznak obrażeń. Zdrowy młody żółw lądowy będzie miał pierścienie wzrostu, które pojawiają się jako jaśniejsze pasy, między kostnymi płytkami (łuskami). U młodych żółwi mogą pojawiać się problemy z pancerzem. Główne oznaki to brak linii wzrostu oraz miękki karapaks. Pancerze żółwi często różnią się ubarwieniem, oraz ilością tarczek, co nie jest wadą dyskwalifikującą.

 

 

Oczy

Pierwsze oznaki choroby widać w oczach. Powinny być one czyste i lśniąco czarne, nie może być żadnych śladów wydzieliny. Trzecia powieka, która znajduje się w kąciku oka, powinna być lekko widoczna, a oczy zawsze szeroko otwarte, gdy żółw jest aktywny.

 

f9d4a1 a6f4dad354a543da9bac99312695cb8f mv2

Nos

Żółw ma dobry węch, który służy do identyfikowania pożywienia. Nozdrza muszą być czyste i suche, bez śladów wydzieliny. Czasami po spożyciu soczystych pokarmów wytwarzany płyn może przedostawać się z tylnej części jamy ustnej na zewnątrz przez nozdrza, powodując katar. Proszę się nie martwić, nie jest to wynikiem choroby. Natomiast jeśli zauważysz wydzielinę, bąbelki w czasie kiedy żółw nie je, może być to symptomem poważnej infekcji.

 

Usta

Język powinien być jasny i różowy, jeśli nie jest poplamiony jedzeniem z ostatniego posiłku. Ugryzienie pożywienia powinno być mocne, szybkie, a samo przełykanie naturalne. Dziób nie może wyglądać na przerośnięty, a górna jego część nachodzić na dolną.

 

 

Uszy

Uszy znajdują się z boku głowy, tuż za linią szczęki i okiem. Są pokryte skórą i mają wygląd okrągłej ciemnej łuski, która jest płaska lub wklęsła. Żółw powinien być świadomy twojego zbliżania się, ponieważ może usłyszeć wibracje o niskiej częstotliwości wytwarzane przez twoje kroki. Często gdy idziemy dać żółwiowi pokarm, od razu biegnie słysząc właściciela 🙂

f9d4a1 47b1f41963654aafa28e7e4c05e5d9a8 mv2

Skóra

Wilgotne podłoże, pomaga w prawidłowym nawilżeniu skóry, która powinna być wolna od ran, kleszczy i roztoczy. Czasem żółw zrzuca skórę, jest to naturalny proces i nie należy mu w tym pomagać.

Ogon

Ogon żółwia powinien być czysty i suchy oraz nie zabrudzony odchodami. Po zjedzeniu babki lancetowatej żółw może nie strawić twardych łodyg co czasem powoduje zaczopowanie się części odchodów.

f9d4a1 d635d23801924eb29a567bff2464ea12 mv2

Wypróżnianie się

Kał powinien być stosunkowo zwarty, suchy, dobrze uformowany, nie luźny ani wodnisty, w kolorze ciemnym najczęściej brudnozielonym lub czarnym.

Mocz jest klarowny – chociaż niektóre rośliny, takie jak mniszek lekarski, mogą powodować jego przejściowe zaróżowienie. Biały materiał wydalany z moczem powinien być wodnisty i przypominać białko jaj.

Jeśli któryś z wymienionych elementów odbiega u Twojego żółwia od normy powinieneś skonsultować się z weterynarzem. Najczęściej jednak dobrze jest sprawdzić czy warunki w terrarium są odpowiednie i próbować tam szukać przyczyny choroby. Może po prostu trzeba wymienić żarówkę? Prowadzimy sprzedaż internetową na TurtlesPL. Gdybyś jednak miał wątpliwości zachęcam do kontaktu, zawsze pomogę. Pozdrawiam!

Może to Cię zainteresuje?