0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Żarówka metahalogenowa do terrarium – idealne źródło światła dla gadów

Żarówka metahalogenowa do terrarium – idealne źródło światła dla gadów

Powszechnie wiadomo, że żadna żarówka w terrarium nie zastąpi słońca. Są jednak technologie, które potrafią je z powodzeniem zastąpić! Żarówka metahalogenowa jest jedną z nich! Chciałbym przy okazji tego wpisu podzielić się z wami wiedzą na jej temat. Zwracając jednocześnie uwagę na wady i zalety. A więc zapraszam do lektury, dowiecie się dlaczego metahalogen dla żółwi jest najlepszy 🙂

metahalogen dla żółwia jaka żarówka do terrarium dla gadów

Lampa metahalogenowa do terrarium czym się charakteryzuje?

Czym jest w ogóle lampa metahalogenowa? To wysokowydajne źródło światła o szerokim spektrum promieniowania UVB i UVA. Podobnie jak lampy rtęciowe również i te pełnią jeszcze funkcję promiennika, wydzielając ciepło. Istotne są jednak różnice w działaniu tych żarówek. A mianowicie metahalogeny oparte są na najnowocześniejszej technologii wysokociśnieniowej lampy. Polega ona na dostarczaniu dużej dawki luksów przy stosunkowo wysokim umiejscowieniu od podłoża. Wartości te dochodzą nawet do 70000 luksów przy odległości 30cm. Tym samym zbliżają się do naturalnego działania słońca.

Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście zdrowie gadów, szczególnie żółwi lądowych i niektórych jaszczurek np. agam brodatych, które potrzebują dużych dawek UV. Metahalogen dla żółwi jest dedykowany, gdyż nie tylko sprzyja syntezie witaminy D3 – która jest podstawowym warunkiem zdrowego rozwoju struktury kostnej czy skorupy zwierząt terrariowych, ale także zapobiega chorobom niedoboru witamin i wapna. Ponadto znacznie zwiększone są naturalna percepcja oraz apetyt i chęć do krycia dzięki odpowiedniej podaży UV.

Dużym plusem żarówek jest ich żywotność. Przeciętne lampy UVB tracą swoje właściwości po około 8-10 miesiącach. Natomiast dobre metahalogeny działają prawidłowo od 12 miesięcy do nawet 1,5 roku. A więc biorąc pod uwagę, iż sezon letni żółwie lądowe spędzą na dworze a zimą będą sobie smacznie spały, taka żarówka starczy na 2 sezony.

Kolejnym plusem to energooszczędność. Żarówki tego typu pracują na specjalnym stateczniku, który zmienia ich prąd co skutkuje lepszymi osiągami przy jednoczesnych oszczędnościach energii elektrycznej. Metahalogeny pracują w klasie energetycznej A. Dobrze jest więc przeliczyć koszty zużycia energii i wziąć je pod uwagę przy rozpoczęciu hodowli. Może się okazać, że zarówno gady jak i ich właściciele na tym skorzystają. 🙂

Skorzystają też rośliny w terrarium. Dzięki wysokiej temperaturze barwowej oscylującej pomiędzy 6500K a 5800K (w zależności do mocy) żarówka metahalogenowa emituje optymalne światło dla rozwoju i fotosyntezy roślin.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na kilka, nie tyle, wad co ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie tych żarówek. Lampa metahalogenowa do terrarium jest idealnym rozwiązaniem jednak trzeba pamiętać, iż nie będzie świecić bez statecznika, balastu. Po drugie moc żarówki musi być identyczna z mocą tego urządzenia. My w swojej ofercie mamy zarówno stateczniki dedykowane do żarówek Solar Raptor (bezpieczna opcja) jak i tańsze opcje produkowane przez np. Philipsa. (Pisaliśmy na ten temat w artykule) Nie mniej, jednak należy pamiętać, iż balast jest niekiedy droższy (nawet dwukrotnie) niż sama żarówka. Natomiast nie trzeba go wymieniać z taką częstotliwością jak źródło światła, ponieważ pracują znacznie dłużej i służą na kilka sezonów.

Jak działa żarówka metahalogenowa?

Kolejny ważny aspekt, o którym trzeba pamiętać to użytkowanie metahalogenów. Często zdarzają się zapytania, że żarówka miga lub nie zapala się. Nie znaczy to, że jest ona zepsuta. Lampa metahalogenowa do terrarium nadaje się idealnie, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Po pierwsze lampy te muszą się „wypalić” a więc od momentu pierwszego włączenia powinny świecić 2h, gdyż żarówka się stabilizuje. Tu z pomocą przychodzi wyłącznik czasowy, który warto zakupić. Gniazdo oprawy powinno być ceramiczne, aby zapewnić bezpieczeństwo przed przegrzaniem.

Jeśli w terrarium posiadasz jaszczurki warto oprawę zabezpieczyć kratką ochronna, aby zwierzęta nie miały bezpośredniego kontaktu z lampą. Dodatkowo należy również pamiętać, aby terraria miały odpowiednią wentylację. W zamkniętych zbiornika lub w wysokim akwarium stworzyłaby się „puszka” i zwierzaki mogłyby mieć za gorąco.  

W ofercie naszego sklepu postawiliśmy na najlepsze metahalogeny na rynku. Żarówki Solar Raptor to prawdziwy „mercedes”. Charakteryzują się dobrymi osiągami i bezawaryjną pracą (jeśli są prawidłowo podłączone.)

Metahalogen dla żółwi i innych gadów o najlepszych parametrach

Aluminiowy korpus odprowadza nadmiar ciepła i chroni grzałkę przed przegrzaniem. Dodatkowo zintegrowany odbłyśnik wielokrotnie zwiększa reprodukcję światła. Ze względu na zastosowane twarde szkło do grzejnika nie może wniknąć kurz, który hamowałby promieniowanie.

Liniowe widmo słoneczne Solar Raptor w zależności od mocy żarówek (od 35W do 70W) oscyluje pomiędzy 5800K a 6500K. Dla porównania Exoterra Solar Glo 80W ma 4000K. Natomiast współczynnik oddawania barw (CRI) powyżej 86 a Solar Glo 80W to 70CRI. Dzięki tak wysokim parametrom żarówka wprowadza do terrarium prawdziwe światło słoneczne. Zapewnia niemal naturalne warunki oświetleniowe, dostarczając istotne UVA i UVB. To nie tylko sprzyja syntezie witaminy D3, która jest podstawowym warunkiem zdrowego rozwoju struktury kostnej czy skorupy zwierząt terrariowych, ale także zapobiega chorobom niedoborowym.

Jednym słowem żarówka metahalogenowa to najlepsze rozwiązanie dla gadów, które mają wysokie wymagania UV. Warto więc zainwestować na początku w dobre rozwiązania i cieszyć się z hodowli naszych pupili długie lata. Dla klientów, którzy szukają łatwych i bezpiecznych rozwiązań marka Solar Raptor zadbała o łatwy montaż w zestawie z lampą i statecznikiem.

Oferta hurtowa

Może to Cię zainteresuje?