0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Żółwioterapia – gady, które leczą?

Żółwioterapia – nauka odpowiedzialności w 4 ścianach

Towarzystwo zwierząt, przede wszystkim roślinożerców, ma odprężające, kojące, regenerujące, motywujące i inspirujące działanie na każdego człowieka, dorosłego i dziecka, chorego i zdrowego, rodziców i ich dzieci 🙂 Co prawda nie znaleźliśmy żadnych badań, które to potwierdzają, ale zauważyliśmy, że bliski kontakt z żółwiami lądowymi – obserwacja, dotykanie ich, karmienie czy opieka nad nimi ma działanie uspokajające, lecznicze oraz uczy odpowiedzialności i skupienia u dzieci. Ten pozytywny aspekt opieki nad żółwiami lądowymi przez osoby z autyzmem czy niepełnosprawnością intelektualną nazwaliśmy – żółwioterapia. Czy naprawdę to działa i komu może pomóc? Zapraszam do lektury.

żółwie dla dzieci

Czy żółwie nadają się dla dzieci autystycznych?

Nie chcemy się chwalić, ale sprzedaliśmy już sporą ilość żółwi w swojej karierze i jedna rzecz z pewnością nas cieszy – pozytywne oceny zarówno naszej obsługi i jak jakości sprzedawanych żółwi oraz produktów. Jest jednak inna wypadkowa, która pojawia się w wielu przypadkach z pozytywnym odzewem ze strony rodziców. A mianowicie otrzymujemy niezmiernie miłe wiadomości o kolosalnej zmianie w zachowaniu dzieci, które dostają pod opiekę żółwia a są w jakimś stopniu niepełnosprawne intelektualnie lub odstają od swoich rówieśników np. z powodu autyzmu. 

Oczywiście rodzice, którzy kupują żółwia lądowego dla swoich pociech mają świadomość, iż muszą zapewnić bezpieczeństwo zarówno dziecku jak i zwierzęciu. Jednak pozytywny aspekt tej sytuacji wielokrotnie był powtarzany w podziękowaniach. Że spełniło się marzenie dziecka, że patrzy się w niego jak w obrazek, że mijają lęki lub że jest bardziej pogodne i mniej apatyczne. Coś jest więc na rzeczy, gdyż nie są to pojedyncze przypadki.

Wiele pozytywnych aspektów żółwie wywierają również na dzieciach autystycznych. Powszechnie wiadomo, iż dziecko autystyczne zamyka się w swoim świecie. Jest on nieco zniekształcony, ale na tyle absorbujący, że dziecko nie widzi potrzeby rozmowy z ludźmi znajdującymi się w jego otoczeniu. Dochodzi do całościowego zaburzenia rozwoju. Dziecko unika kontaktu z rówieśnikami i rodziną. Staje się bardziej nerwowe i nie potrafi skupić się na codziennych czynnościach. Dzieci autystyczne często odczuwają lęk i łatwo stają się agresywne. Jak więc może działać żółwioterapia?

Tu z pomocą mogą przyjść zwierzęta takie jak żółwie. Nie mamy oczywiście potwierdzenia tego rodzaju terapii w badaniach, ale opinie rodziców, którzy zakupili u nas żółwie często potwierdzają, że gady te pozytywnie wpływają również na dzieci autystyczne. Uczą skupienia, kontaktu, inspirują i motywują do działania, do zmiany.

Gdzieś wyczytałem, że może być to wynikiem kontaktu z roślinożercami. Dzieci odbierają wtedy zwierzęta w zupełnie inny sposób niż dorośli. Czują wszechobecne bezpieczeństwo i radość z możliwości obcowania z kimś do nich przyjaźnie nastawionym. W przeciwieństwie do żółwi wodnych, lądowe są łagodne, nie gryzą, żywią się tylko roślinami, nie są agresywne i szybko przyzwyczajają do właścicieli. Lubią towarzystwo człowieka i często dają o sobie znać w ciągu dnia prosząc o zainteresowanie. Inna wypadkowa w przypadku opieki nad żółwiami to uczenie odpowiedzialności i systematyczności, np. poprzez codzienne dbanie o wymianę pokarmu czy wody lub wymianę podłoża czy kąpiele. Więcej na temat hodowli żółwi można przeczytać tutaj.

Jedno jest pewne kontakt ze zwierzętami zawsze miał pozytywny aspekt w leczeniu z niepełnosprawności czego dowody można znaleźć np. w zooterapii. Stopniowe dochodzenie do sukcesu, czy to w postaci brak lęku, pokonania barier czy poprawie samopoczucia z pewnością przyniesie wymierne skutki zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Tak więc jeśli mieli Państwo obawy czy żółwie nadają się dla dzieci to mamy nadzieje, że rozwialiśmy chociaż część wątpliwości.

żółwioterapia

Może to Cię zainteresuje?