Cart
No products in the cart.
To pytanie pojawia się coraz częściej kiedy żółwie latem żyją na wybiegach zewnętrznych. Owszem żółwie lądowe są to typowi roślinożercy jednak od czasu do czasu możemy zaobserwować jak zajadają się ślimakami z apetytem. Czy to jest zdrowe i bezpieczne?
Żółwie w środowisku naturalnym mają bardzo ubogą dietę składającą się z głównie z roślin o niskiej zawartości białka, są to głównie różnego rodzaju trawy i zioła łąkowe. Uzupełnieniem diety żółwia okresowo mogą być owoce, kaktusy i różnego rodzaju owady, jak i… ślimaki. Dlaczego żółwie roślinożerne tak lubią ślimaki i inne owady? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jest to wysokokaloryczne bogate w wapno pożywienie, które uzupełnia niedobory wynikające z ubogiej i często monotonnej diety żółwia. Dlatego zdarza się, że ślimaki w diecie żółwi nie są przypadkowe.
Ślimaki są wysokoenergetycznym pożywieniem, gdzie w 100g mięsa znajduje się aż 25g białka i tylko 2g tłuszczu. Dostarczają również wiele cennych minerałów m.in. wapno, witaminę E, witaminę C oraz witaminę B6 Ślimak jest cennym i rzadkim źródłem pożywienia, dlatego żółwie hodowane, jak i te w środowisku naturalnym nie przepuszczą okazji, by zjeść całego ślimaka razem ze skorupą.
W naszym kraju występuje 140 gatunków ślimaków lądowych. Można je spotkać praktycznie wszędzie, jednak w lasach występują głównie w tych liściastych, wiąże się to z glebą, po której lubią pełzać. Mięczaki te nie lubią kwaśnego odczynu gleby oraz do prawidłowego rozwoju potrzebują węglanu wapnia, którego nie znajdą w lasach iglastych. W Polsce najczęściej żółwie spożywają ślimaki z samego rana, gdzie rosa pozwala tym stworzeniom przemierzać wybiegi żółwi oraz w deszczowe dni, kiedy to żółwie wychodzą się napić, a przy okazji natrafiają na uciekające pożywienie. Zjadane są głównie ślimaki bardzo małe, których skorupa nie jest twarda.
Często także zbierając zioła łąkowe przynosimy do domu np. liście mlecza ze ślimakami. Po umyciu zaczynają pełzać po pożywieniu co wzbudza dodatkowo zainteresowanie naszych gadzich przyjaciół. Warto zaobserwować wtedy zachowanie żółwi gdyż co wolniejsze mięczaki mogą wzbudzić zainteresowanie i stać się priorytetowym pokarmem.
Niektóre gatunki żółwi lądowych mogą jeść ślimaki częściej niż okazjonalnie. Należą do nich m.in. żółw zawiasowy lub żółw żabuti. Jest to ich przysmak i jednocześnie bogaty w składniki pokarmowe posiłek.
Jeśli w diecie żółwi wystąpi pojedynczy mięczak, to nie powinniśmy się martwić. Zwierzęta przeważnie wiedzą lepiej niż my, co mogą jeść, a co jest trujące i szkodliwe. Należy jednak zauważyć, iż ślimak to również bogate źródło białka co nie jest odpowiednie dla żółwi lądowych w codziennej diecie. Pożywienie takie powoduje szybki wzrost i wiele problemów zdrowotnych u żółwi lądowych. Należy również zwrócić uwagę na możliwe przenoszenie pasożytów przez ślimaki. Te piękne stworzenia mogą przenosić nicienie płucne a ich zwalczanie u gadów nie jest łatwe. Dlatego najłatwiej pilnować diety żółwi podając gotowe i bezpieczne mieszanki.
Ślimaki zawsze będą odwiedzać zagrody naszych ulubieńców szczególnie jeśli prowadzimy bioogród i nie używamy chemii do zwalczania owadów i mięczaków. Naturalne ich występowanie świadczy o bioróżnorodności w ogrodzie a tam gdzie natura rządzi się swoimi prawami żółwie lądowe czują się najlepiej. Jeśli jednak boicie się nadmiernej ilości ślimaków na ich wybiegu to polecamy je odławiać, aby kontrolować dietę naszych pociech.