0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Aloes i opuncja dla żółwia – odżywczy pokarm dla gadów roślinożernych

opuncja dla żółwia do jedzenia
W naturalnym środowisku żółwie lądowe oraz wiele jaszczurek czerpią korzyści z dóbr natury, które są powszechnie dostępne w klimacie śródziemnomorskiej przyrody. Mało osób zdaje sobie sprawę jakie korzyści przynoszą rodzime rośliny w diecie zwierząt. W okresie letnim dostęp do wody pitnej jest ograniczony dlatego bardzo ważną rolę odgrywają w tym czasie rośliny kaktusowate. Wśród najbardziej popularnych są aloes i opuncja.
Opuncja dla żółwia – źródło witamin i minerałów dla gadów

Opuncje to sukulenty z rodziny kaktusowatych, występują głównie w Ameryce Północnej i Południowej, ale z powodzeniem przyjęły się na innych kontynentach między innymi w obszarze basenu morza Śródziemnomorskiego. Niektóre odmiany są chronione na obszarach, gdzie drastycznie zmniejsza się ich występowanie z uwagi na utratę siedlisk na rzecz rolnictwa np. w Meksyku. Jest dość łatwa w uprawie, odporna na delikatne mrozy, w Polsce spotkać ją można na parapetach w małych doniczkach.

Istnieją odmiany, które z powodzeniem mogą być pokarmem dla ludzi i zwierząt. Np. Opuncje figowe, Opuntia ficus indica posiadają delikatne mięsiste łodygi o niewielkich kolcach (cladodi), które po zmodyfikowaniu mogą być spożywane świeże, suszone jak i sproszkowane w formie mączki jako suplement diety. Z tego też względu uważane są za roślinę przyszłości zdrowego odżywiania.

Opuncje dzięki wysokiemu stosunkowi wapnia do fosforu (9:1) są ważnym czynnikiem prawidłowego rozwoju pancerza i kośćca. Można je podawać w całości lub w kawałkach a po zbiorach można ją przechowywać w chłodnym, suchym miejscu bez utraty właściwości odżywczych aż do 2 miesięcy. Po odcięciu kawałka płatu opuncje szybko zasklepią rany, dzięki czemu pozostaną dłużej świeże. Można również dosypywać do pożywienia opuncję w proszku, która podobnie jak jej świeży odpowiednik ma takie same właściwości pokarmowe.

Aloes – sukulent pełen witamin i właściwości leczniczych

Aloes również odgrywa ważną rolę w diecie zwierząt. Zasięg występowania tych roślin obejmuje Półwysep Arabski, Afrykę i Madagaskar. Wszystkie gatunki aloesów, z wyjątkiem aloesu zwyczajnego Aloe vera, są chronione przepisami CITES. Jest bardzo przyjazna w uprawie i popularna w wielu Polskich domach. Aloes wykorzystywany jest powszechnie we współczesnej medycynie, ma silne działanie przeczyszczające, nieznaczne właściwości bakteriobójcze oraz wzmaga czynności żółciotwórcze.

Dla gadów te sukulenty są nieskończoną skarbnicą witamin i minerałów. Zawierają popularne witaminy C, B, K i E oraz antyoksydanty. Są bogate w wiele składników odżywczych, które korzystnie wpływają na gady. A co najważniejsze stanowią idealny pokarm dla żółwi oraz innych gadów roślinożernych ze względu na wyjątkowe właściwości nawadniające. Zawierają dużą ilość błonnika i wody, wpływając pozytywnie na funkcjonowanie jelit. Co ciekawe uwielbiają je również ptaki egotyczne takie jak papugi.

Zastosowanie sukulentów w terrarium dla żółwi lądowych

Bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie stworzenie naturalnego siedliska żółwiom poprzez posadzenie tych roślin w terrariach. Idealne podłoże dla żółwi lądowych sprosta ich wymaganiom a dzięki żarówkom z promieniowaniem UV sukulenty powinny się ukorzenić. Wzbogaci się w ten sposób efekt wizualny zbiornika a przy okazji żółwie będą miały dostęp do świeżego pokarmu. Poza naszymi ulubionymi gadami opuncję i aloes będzie również odpowiednim pokarmem agam, legwanów czy biczogonów

Źródło: ficomore.com, tartapedia.it

Może to Cię zainteresuje?