0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Jakie zastosować podłoże dla żółwi lądowych?

substrat podłoże dla żółwi lądowych piasek dla żółwia

Jakie podłoże dla żółwi lądowych będzie najlepsze? to pytanie spędza sen z powiek wielu początkującym hodowcom, gdyż różne źródła podają sprzeczne informacje. Prawdą jest, że żółwie lądowe powinny mieć zróżnicowane podłoże i właśnie to chcielibyśmy wyjaśnić.

Jakie podłoże dla żółwia będzie najlepsze?

Najlepsze warunki dla żółwi lądowych w terrarium to oczywiście te zbliżone do panujących w naturalnym środowisku, czyli pustynne i półpustynne. Taki klimat mogą spełnić m.in. mieszanka piasku, żwiru rzecznego, minerałów oraz gliny. Trzeba jednak pamiętać, że im młodsze żółwie tym wilgotność szczególnie w porze snu powinna być wysoka (50-70%) a samo podłoże musi być na tyle miałkie i wilgotne, aby gady miały możliwość zakopania się w nim i czerpania wody przez pancerz. Tak więc sam piasek będzie zbyt miałki i może spowiadać zaczopowanie się gadów, natomiast piasek z gliną będzie zbyt twardy, aby żółwie mogły się w nim zakopać.

Zrzut ekranu 113
Podłoże dla żółwi lądowych

Idealnie dobranym po względem składu i wyglądu będzie substrat dla żółwi lądowych firmy Marak. Co sprawia, że to podłoże będzie dobrym wyborem? Przede wszystkim świetnie i równomiernie zatrzymuje wilgoć, tworzy dłużej utrzymujące się kałuże, z których zwierzęta mogą pić bez ryzyka zaczopowania. Ponadto dzięki swojej naturalnej strukturze żółw z łatwością zakopuje się w z nim, uzupełniając w ten sposób wilgoć głównie w czasie snu. Kolejną ważną rzeczą jest skład podłoża. Zawiera ono drobne cząsteczki wapieni i dolomitów z masywów górskich Południowych Alp Wapiennych, który wspomaga trawienie i uzupełnia niedobory.

Zrzut ekranu 110
Naturalny substrat dla żółwi lądowych

Z czego zrobione jest podłoże dla żółwi lądowych dostępne na turtles.pl

Minerały są niezbędne do prawidłowego wzrostu szkieletu pancerza żółwi. Ponadto idealna zwięzłość podłoża dodatkowo pomaga ścierać dziób w przeciwieństwie np. do włókna kokosowego (lignocelulozy), które może powodować zatykanie jelit żółwi, a nawet śmieć przy przypadkowym połknięciu. Sam piasek również może zatykać przewód pokarmowy u gadów, ponadto szybko traci wodę, więc istnieje ryzyko odwodnienia.

Kolejnym ważnym aspektem jest naturalny wygląd śródziemnomorskiej przyrody w zbiorniku, który może spełnić substrat dla gadów firmy Marak. Regularnie i odpowiednio nawilżany będzie sprężysty i pomoże żółwiom szlifować pazury – najlepiej w połączeniu z nierównym, kamiennym terenem. Terrarium wzbogaci też z pewnością prawdziwa (jadalna) roślinność, która na tym podłożu przy wsparciu żarówek UV będzie kiełkować!

podłoże dla żółwi Uniwersalne podłoże dla gadów
Substrat dla żółwi lądowych do terrarium 20L

To podłoże dla żółwi lądowych ma jeszcze jedną ważną zaletę. Może być stosowane w zewnętrznych zbiornikach jako naturalny i główny biotop. Bardzo dobrze rosną w nim rośliny, które poprawiają walory estetyczne a przy okazji dostarczają świeży stały pokarm dla naszych gadzich przyjaciół.

Substrat dla żółwi lądowych dla jakich gatunków?

Podłoże dedykowane jest dla żółwi lądowych takich jak: Testudo Hermanni (żółw grecki), Testudo Marginata (żółw obrzeżony), Testudo Gracea (żółw śródziemnomorski) oraz Testudo Horsfieldi (żółw stepowy) nadaje się również dla A. Radiata (żółw promienisty). S. Pardalis (żółw lamparci), Ch. Carbonaria (żółw Żabuti) oraz G. elegans (żółw gwiaździsty). Warto wspomnieć, iż nadaje się również do tworzenia naturalnego środowiska dla wielu innych gatunków zwierząt żyjących w siedliskach pustynnych i półpustynnych, takich jak agamy, kameleony, gekony czy legwany.

Chciałbym jednak zaznaczyć, że nie warto od razu odrzucać podłoża innego niż substrat dla żółwi lądowych, gdyż wszystko zależy od warunków jakie jesteście w stanie spełnić. Nie bez znaczenia jest wkład finansowy oraz dobranie odpowiedniego zbiornika w oparciu o niezbędnego wyposażenie np. żarówki UV czy promienniki. W naszej ofercie znajdziecie inne równie dobre podłoże dla żółwi. Jeśli chcą Państwo poznać ofertę hurtową w naszej ofercie zapraszamy na nasz panel hurtowy.

Może to Cię zainteresuje?